PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta, który patrzy w gwiazdy

kan
08-09-2020, 12:14
Dentysta, który patrzy w gwiazdy Stomatolog Gabriel Murawski przyczynił się do odkrycia pięciu planet (fot. pixabay)
Dentysta Gabriel Murawski - w czasie wolnym astronom-amator  - odkrył dwie kolejne pozasłoneczne planety. Obie leżą w gwiazdozbiorze Bliźniąt.

Gabriel Murawski, mieszkaniec Suwałk w tym roku ukończył studia stomatologiczne na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Ma nietypową pasję. Nocami ustawia w przydomowym ogródku teleskop.

Wyników tych obserwacji nie powstydziliby się zawodowi astronomowie. Gabriel Murawski może pochwalić się odkryciem wielu gwiazd zmiennych. Stał się także współodkrywcą planet.

- Moim ostatnim odkryciem planet pozasłonecznych są dwie planety, które krążą wokół gwiazdy TOI 1726 . Jest to gwiazda, która znajduje się w konstelacji Bliźniąt , wokół niej odkryto nie jedną, ale dwie krążące planety pozasłoneczne, mówi dla Białystok TVP Gabriel Murawski.

Planety, które suwalczanin odkrył tym razem wspólnie z dwoma kolegami z innych części świata, są dużo mniejsze od Neptuna, ósmej, najdalszej od Słońca planety w Układzie Słonecznym. Odkrywcy skorzystali zdalnie z teleskopu kosmicznego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 

Kilka lat temu, gdy Gabriel Murawski współodkrył inną planetę, większą od Jowisza, grupa amerykańskich naukowców potwierdziła to w prestiżowym naukowym portalu. Polski stomatolog ma już na koncie współudział w odkryciu pięciu planet.

Więcej: Bialystok.tvp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   hobby  

POLECAMY W SERWISACH