PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Dentysta inicjatorem zakupu sprzętu do diagnostyki i leczenia retinopatii

Autor: miro • Źródło: ms
09-12-2020, 12:51
Dentysta inicjatorem zakupu sprzętu do diagnostyki i leczenia retinopatii Lekarz dentysta Marcin Bogurski (źródło: FB)
Lekarz dentysta Marcin Bogurski, członek Rotary Club Koszalin zainicjował w 2017 r. zbiórkę pieniędzy na zakup dla Oddziału Okulistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie sprzętu do diagnostyki i leczenia retinopatii wcześniaków. Teraz projekt ten został sfinalizowany.

- Być może to wyda się zbyt ambitne, ale chciałbym doprowadzić do zakupu na potrzeby koszalińskiego szpitala aparatu diagnostycznego pozwalającego wykrywać przypadki retinopatii u wcześniaków. Okresowe, kilkukrotne badania wzroku maluszków są koniecznością, a najbliżej można je wykonać w Szczecinie i Gdańsku. To kosztowne i kłopotliwe, a czasami wręcz niebezpieczne. Spróbujmy to wspólnie zmienić – apelował w 2016 r. Marcin Bogurski.

Sprzęt jest drogi – kosztuje ok. 700 tys. zł. Zbiórka pieniędzy trwała aż cztery lata, ale zakończyła się sukcesem.

Ostatecznie Szpital Wojewódzki w Koszalinie otrzymał aparaturę Phoenix Clinical ICON. W lecznicy rodzi się rocznie niemal dwustu wcześniaków. Ich diagnostyka jest bardzo wskazana. Okazuje się, że kilkunastu noworodków wymaga co roku specjalistycznego leczenia.

- Dzięki tej wspaniałej inicjatywie, przeprowadzonej na tak dużą skalę aparat do retinopatii trafił do naszego szpitala. Noworodki, a zwłaszcza noworodki wcześniacze, hospitalizowane w naszym szpitalu, będą miały wykonywane badania na miejscu, bez konieczności transportowania do odległych ośrodków. Retinopatia, to schorzenie okulistyczne, u podłoża którego leży niedostateczne wykształcenie naczyń siatkówki oka, które w konsekwencji może doprowadzić do pogorszenia widzenia, a w zaawansowanym stadium nawet do utraty wzroku. Diagnostyka na jak najwcześniejszym etapie, w sposób zdecydowany zwiększa skuteczność leczenia. Badania te są szczególnie ważne w pierwszym roku życia dziecka. Jest nam niezmiernie miło, że urzeczywistniono tak wspaniałą inicjatywę. To gest życzliwości, dzięki któremu najmłodsi pacjenci mają szanse na odzyskanie zdrowia! - dziękował donatorom  dyrektor szpitala Andrzej Kondaszewski.

Na podstawie:
gk24.pl
prestizkoszalin.pl
FB

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   akcja charytatywna  

POLECAMY W SERWISACH