PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta filatelista zbiera znaczki poświęcone stomatologii

Autor: nieck • Źródło: en
08-09-2021, 13:22
Dentysta filatelista zbiera znaczki poświęcone stomatologii Pierwszy znaczek o stomatologicznej tematyce ukazał się w 1956 r. (fot. Unsplash)
Belgijski dentysta Henri Aronis ma niezwykłe hobby - zbiera znaczki i przedmioty pamiątkowe związane ze stomatologią.

W 1960 roku, kiedy Henri  Aronis ukończył Wolny Uniwersytet Brukselski, stomatologia była zupełnie innym zawodem. Zdarzali się pacjenci, którzy przed ekstrakcją zęba szli na kilka kieliszków wódki do knajpki za rogiem. Zabieg głównie przeprowadzano bez znieczulenia, a mimo to ci pacjenci znosili go zaskakująco dobrze - opowiada o początkach swoich zawodowych doświadczeń belgijski dentysta.

Jego pasja do filatelistyki zaczęła się dopiero po kilku latach od wydania pierwszych znaczków dentystycznych.  Na jednym  z nich (z 1961 roku) widnieje Pierre Fauchard, francuski chirurg uznawany za „ojca współczesnej stomatologii", autor książki The Surgeon Dentist z 1728 r .

Na poświęconym profilaktyce stomatologicznej z 1956 r., dziecko myje zęby. Inny  także związany z higieną jamy ustnej,  pochodzący z Belgii i zaprojektowany przez Caroline Gregoire, przedstawia małego misia, który myje zęby, gdy siedzi na ramionach dziecka, które również szczotkuje zęby. 

Znaczek Caroline Gregoire jest jednym z niewielu belgijskich znaczków poświęconych profilaktyce stomatologicznej, a tę  Aronis nieustająco  promuje, uczestnicząc w konferencjach stomatologicznych na całym świecie.

Przeszliśmy długą drogę od czasów, gdy praktyka dentystyczna opierała się głównie na próbach i błędach. Dzisiaj profilaktyka i higiena jamy ustnej mogą utorować drogę do świata bez próchnicy – podkreśla dentysta

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   hobby  

POLECAMY W SERWISACH