PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Dentyści domagają się szczepień przeciwko COVID-19

Autor: nieck • Źródło: en
08-01-2021, 08:21
Dentyści domagają się szczepień przeciwko COVID-19 Dentyści, którzy codziennie wykonują zabiegi zastanawiają się, kiedy nadejdzie ich kolej (fot. pixabay)
Akcja szczepień przeciwko COVID-19 postępuje bardzo powoli w USA i tamtejsi dentyści zastanawiają się, kiedy przyjdzie ich kolej. Tak jakby zapomniano, że środowisko pracy stomatologa jest obciążone wysokim ryzykiem zakażenia koronawirusem.

- Wystarczy zastanowić się nad charakterem naszej pracy,  jak blisko ust niezakrytych maseczką i nosa jesteśmy, powinniśmy być zaszczepieni przed innymi - powiedziała dr Mary Jane Hanlon, prezes Massachusetts Dental Society.

Na razie dentyści w stanie Massachusetts są uwzględnieni w planie szczepień dopiero po pensjonariuszach domów opieki i pracownikach ośrodków opieki długoterminowej, pracownikach świadczących pomoc osobom bezdomnym, osadzonym w więzieniach.  Także w innych stanach USA stomatolodzy (poza tymi leczącymi pacjentów z COVID-19), będą szczepieni co najmniej kilka miesięcy po rozpoczęciu procesu szczepienia. Ta reguła dotyczyć ma również higienistek stomatologicznych i asystentek dentystycznych. 

Niestety nie jest to problem jedynie amerykańskich dentystów, także w krajach europejskich - Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji - stomatolodzy wraz z personelem pomocniczym mają być szczepieni dopiero w drugiej turze. 

Zupełnie jakby zapomniano o aerozolach, które powstają podczas wielu zabiegów, operowaniu w bezpośredniej bliskości jamy ustnej pacjenta i co także ma niebagatelne znaczenie - ekstremalnych kosztach jakie lekarze dentyści muszą ponosić, aby zminimalizować ryzyko zakażeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH