PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentobus w Rolls-Royce

04-07-2013, 00:01
Dentobus w Rolls-Royce (foto: sxc.hu)
Dentobus w Rolls-Royce (foto: sxc.hu)
Ten gabinet dentystyczny jest z kilku względu niezwykły. Po pierwsze to bodajże jedyny na świecie dentobus zorganizowany w Rolls-Royce. Po drugie z jego usług korzystali żołnierze sto lat temu. Po trzecie, pomimo sędziwego wieku, dentobus wciąż kosztuje niemałe pieniądze.

Ten egzemplarz Rolls-Royce Silver Ghost wyprodukowano w 1913 r. Auguste Charles Valadier, drugi właściciel reprezentacyjnego samochodu był doświadczonym lekarzem dentystą i pionierem zabiegów rekonstrukcyjnych w obrębie twarzoczaszki. W październiku 2015 r. dentysta zgłosił się na ochotnika do służby wojskowej. Wspomagał on brytyjskie Red Cross Society w Paryżu. W końcu 1916 r. Auguste Charles Valadier stacjonował w Bolonii, a ze względu na potrzeby Czerwonego Krzyża zdecydował się przerobić swoją ulubioną limuzynę w dentobus (fotel stomatologiczny zamontowany został na tylnym siedzeniu Rolls-Roycea).

Unikatowe auto zakończyło służbę medyczną wraz z końcem I Wojny Światowej.

Obecny właściciel Rolls-Roycea Silver Ghost zamierza zaprezentować auto podczas Bonhams Goodwood Festival of Speed Sale (12 lipca 2013 r.). Chętni będą mogli stać się jego posiadaczem. Jest tylko jeden warunek, konieczność zapłacenia ceny, a ta została skalkulowana przez właściciela samochodu na dość wysokim poziomie (600 tys. GBP, czyli ok. 3 mln PLN). Nowy Rolls-Royce w 1913 r. kosztował ok. 1 tys. GBP (100 tys. GBP w dzisiejszych realiach finansowych).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   dentobus  

POLECAMY W SERWISACH