Czy szczotkowanie zębów chroni przed COVID-19, jak mycie rąk?

Większość past do zębów, o ile nie wszystkie, zawiera detergenty, które mają właściwości przecidrobnoustrojowe. Wiele z tych detergentów to także składniki płynów do dezynfekcji rąk, zalecanych w walce z koronawirusem, podkreślał jeszcze w kwietniu 2020 r. autor publikacji w British Dental Journal, apelując o promowanie szczególnie intensywnej higieny jamy ustnej w dobie pandemii COVID-19.
Według Światowej Organizacji Zdrowia wirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się za sprawą drobnych koropelek produkowanych usta i nos chorej osoby, gdy kaszle, ciężko oddycha czy mówi.
Zatem można zakładać, że szczotkowanie zębów pastą o przeciwdrobnoustrojowych właściwościach do pewnego stopnia może zapobiegać transmisji koronawirusa, zastanawiał się w wywiadzie dla brytyjskiej gazety Telegraph, Martin Addy, profesor stomatologii z University of Bristol.
- Jak wiemy główne drogi infekcji SARS-CoV-2 to usta i nos, zeoretycznie takie założenie ma sens, przyznaje dr Liran Levin, periodontolog z Faculty of Medicine and Dentistry, University of Alberta.
Niemniej jednak periodontolog przypomina, że nie ma naukowych dowodów na ograniczanie ilości koronawirusa w jamie ustnej poprzez szczotkownie zębów.
- Trudno znaleźć dobrą odpowiedź, zatem trudno rekomendować mycie zębów jako sposób chroniący przed COVID-19, podkreśla dr Levin.
W tej kwestii zgodne jest także Canadian Dental Association, takie założenie jest czysto teoretyczne - Większość produktów stomatologicznych jest z natury przeciwdrobnoustrojowa, tak są opracowywane, zatem ograniczają z pewnością ilość bakterii, podkreśla dr Aaron Burry, z Canadian Dental Association.
- To fakt, że pasty do zębów to w dużej mierze detergenty, podobnie jak środki do mycia rąk, nie wiemy jednak na jak długo mogą ograniczać ilość wirusów i czy ma to jakiekolwiek przełożenie na intensywność transmisji koronawirusa, argumentuje dr Burry.
Kal Khaled, Prezydent Ontario Alliance of Dentists, przypomina że jest już kilka dowodów na obniżenie ilości wirusów poprzez stosowanie płynu do płukania ust, jednak nie jest jasne, jak długo ten efekt się utrzymuje.
- Przez pewien czas po płukaniu ust obniżamy ryzyko zakażenia innych (przez naszą ślinę). Ale jak długo? Może to być 20 minut, może być 30 minut, a nawet cała godzina. Jednak ilość wirusów w końcu wraca do dawnego poziomu - konstatuje Khaled.
Czytaj także: Koronawirus a płyny do płukania jamy ustnej
Kolejne doniesienie: płyny do płukania ust skuteczne w ograniczaniu emisji koronawirusa

-
Studia w formie zdalnej do 30 września
eduDENT -
COVID-19 spotęgował bruksizm
techDENT -
Śląski PTS organizuje webinar ze stomatologii cyfrowej
eduDENT -
Chirurg stomatolog prof. dr hab. Hanna Gerber z nominacją profesorską
eduDENT -
NRL domaga się od MZ działań ws ograniczenia palenia tytoniu
newsDENT -
Dodatki covidowe dla rezydentów i stażystów
bizDENT -
Tylko 1/3 krajów zezwala dentystom na wykonywanie szczepień przeciwko COVID-19
newsDENT -
Stomatolog Patrycja Chowańska z wielkim sercem
newsDENT
-
Trwa nierówna walka o wsparcie gabinetów stomatologicznych
lexDENT -
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Studenci stomatologii powtórzą rok
bizDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Alignery mogą utrudniać zajście w ciążę?
techDENT -
Co czeka stomatologię w 2021 r.?
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Polanica, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Myślenice, małopolskie -
asystent/ka stomatologiczna
Wrocław, dolnośląskie -
asystent/ka stomatologiczna
Polanica, dolnośląskie