PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Czy będzie można przewidzieć nowotwór jamy ustnej?

Autor: szaft • Źródło: szaft
19-11-2013, 10:21
Czy będzie można przewidzieć nowotwór jamy ustnej? Czy będzie można przewidzieć nowotwór jamy ustnej? (Fot. Wikipedia.org)
Kanadyjscy naukowcy zidentyfikowali białko, które może pomóc przewidzieć, czy pacjent zachoruje na raka jamy ustnej. Badanie opublikowano w ostatnim wydaniu „International Journal of Cancer”.

Według naukowców z Uniwersytetu w Toronto i Mount Sinai Hospital w Toronto, białko działa jako biomarker, który jest w stanie pomóc określić, czy zmiana ustna może stać się złośliwa.

Doświadczenie przeprowadzono w oparciu o zasady proteomiki, która określa specyficzne białka komórkowe. Technika pomogła zidentyfikować proteinę S100A7 (sama proteina znana jest już naukowcom od lat), jako czynnik predykcyjny dla zmian dysplastycznych uznawanych za stany przedrakowe.

Naukowcy ostrożnie wypowiadają się o przyszłości skutecznej diagnozy osób potencjalnie narażonych na nowotwór jamy ustnej. W tym przypadku przewidywanie jest bardzo trudne.

-Jeżeli jednak stanie się to możliwe, nadekspresja S100A7 wskaże agresywność zmian przednowotworowych, które w efekcie mogą pomóc lekarzom ustalić najlepszy sposób prowadzenia pacjenta - podkreśla prof. Ranju Ralhan z Uniwersytetu w Toronto.

Naukowcy zwracają uwagę również na ekonomiczny aspekt odkrycia. Podkreślają, że wczesna diagnoza nowotworu pomoże w obniżeniu kosztów opieki zdrowotnej chorych na raka jamy ustnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH