PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Czesi przypominają gabinet z początku XX wieku

17-04-2013, 00:01
Czesi przypominają gabinet z początku XX wieku
Czesi przypominają gabinet z początku XX wieku
Jeśli  ktoś chciałby choć na chwilę przenieść się w czasie i zobaczyć jak wyglądał gabinet stomatologiczny na początku XX wieku, powinien wybrać się do Czech. W mieście Letohrad otwarto wystawę, na której zaprezentowano oryginalnie umeblowane i wyposażone miejsce pracy lekarza dentysty.

W czeskim mieście Letohrad, tuż obok granicy z Polską (ok. 20 km), w miejscowym Muzeum Rzemiosła, otwarto właśnie nową atrakcję dla zwiedzających. Zainteresowani mogą na własne oczy przekonać się jak wygadały gabinety stomatologiczne, ginekologiczne i sala operacyjna z 1920, 1940 i 1960 roku.

Szczególnie dopracowany jest ten pierwszy, który niemal w całości składa się z oryginalnych elementów prawdziwego gabinetu dentystycznego prowadzonego w pierwszej połowie XX wieku przez dr Vaclava Šlitra w Libercu. Podczas zwiedzania wystawy towarzyszy nam przewodnik, który opowiada o codziennej pracy stomatologa w tamtych czasach. Wśród wspomnień szczególnie przyprawiających o dreszcze, są te dotyczące najbardziej bolesnych zabiegów dentystycznych, jak wyrywanie zębów bądź szycie dziąseł bez znieczulenia pacjentów.

Ponadto można przyjrzeć się narzędziom dentystycznym używanym w tamtych czasach, w tym prawdziwemu rarytasowi - wiertłu o napędzie mechanicznym. Pewne zdziwienie mogą budzić rozmiary i niestaranne wykonanie samych wierteł. Jak się okazuje, w tamtych czasach istotnie zabiegi z użyciem wierteł były bardzo niedoskonałe.

Wizyta w Muzeum Rzemiosła pozwala przekonać się jak duży skok technologiczny ma miejsce w stomatologii.

Ekspozycjaw Letohard będzie dostępna co najmniej przez najbliższy rok.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   Historia Stomatologii  

POLECAMY W SERWISACH