PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Co mózg wyprawia na myśl o wizycie u dentysty

Autor: jsz • Źródło: jsz
15-11-2013, 13:05
Co mózg wyprawia na myśl o wizycie u dentysty Co mózg wyprawia na myśl o wizycie u dentysty (foto: sxc.hu)
Dentofobia jest tak poważnym problemem, że coraz to inni naukowcy zajmują się tym tematem. Ostatnio badania w tym zakresie przeprowadził japoński naukowiec i dentysta zarazem Hiroyuki Karibe. Japończyk przeanalizował to co dzieje się w mózgu człowieka w odpowiedzi na dźwięki z reguły towarzyszące pracy lekarza dentysty.
Analiza przeprowadzona została w oparciu o badania stanu aktywności mózgu. Pomocny w tym względzie był tomograf komputerowy.

Karibe poprosił 21 kobiet i 12 mężczyzn w wieku od 19 do 49 lat, aby ci określili jak wysoki poziom dyskomfortu odczuwają przed wizytą w gabinecie dentystyczny. Pojawiały się określenia z zestawu od „lekki niepokój" do „paniki".

W trakcie badania Karibe odtwarzał dźwięki generowane przez pracujące wiertarki stomatologiczne, w tym samym czasie analizował przy pomocy tomografu stanu mózgu ochotników. Okazało się, że u dentofobów określone rejony mózgu reagowały gwałtowną pracą przy trafiających do ich uszu odgłosach dochodzących z gabinetu dentystycznego. Pobudzenie mózgu u osób mniej wrażliwych na bodźce słuchowe osiągało zdecydowanie niższy poziom. 

Taki rezultat z pewnością można było przewidzieć, z tym jednak, że Karibe twierdzi, iż zebrany materiał pozwoli na wdrożenie programu efektywnego wsparcia psychologicznego wśród dentofobów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ból zęba   dentofobia  

POLECAMY W SERWISACH