Relacja między dentystą a pacjentem może wpływać na wyniki kliniczne.  Stąd pomysł, jaki powstał na Uniwersytecie Sivas Cumhuriyet w Turcji, by zbadać jak małe dzieci oceniają dentystów. 

W tym celu stomatolog dziecięcy dr Burak Buldur stworzył specjalną ankietę. Z ponad jednego tysiąca odpowiedzi otrzymanych od dzieci w wieku  8 - 13 lat wynika, że dla 50 proc. małych pacjentów ich stomatolog to superbohater (ale też artysta, albo osoba która coś naprawia), dla 30 proc. zaś złoczyńca, ok. 20 proc. postrzegała dentystów jako naukowców lub pedagogów.

- Dentysta jest jak Batman, bo nasze usta są jak miasto. - Czasami, gdy złe rzeczy dostają się do ust, to dentyści chronią nas przed nimi. Tak jak Batman chroni miasto - powiedziała jedna z 11-latek. 

Dla dużej części dzieci problemem są narzędzia używane przez lekarza. Jeden 8-letni chłopiec powiedział, że dentyści są jak potwory, ponieważ „rzucają się na dzieci i wyrywają im zęby”, w opinii innego jedenastoletniego chłopca  dentyści są jak Joker.

- Joker ma bardzo interesujące i skomplikowane narzędzia, takie jak mają dentyści - powiedział 11-letni chłopiec. - Nie wiem, czym one są, a ich widok wprawia mnie w zakłopotanie - dodało dziecko.

Byli i tacy mali respondenci, którzy kojarzyli dentystów ze swoją wiedzą na temat medycyny, anatomii człowieka i zdrowia jamy ustnej.

- Dentyści uczą nas tak, jak nasi nauczyciele i pokazują jak dbać o zęby - powiedział jeden z ośmioletnich chłopców. 

Wyniki ankiety opublikował periodyk European Journal of Oral Sciences,