• Przyjmowanie nadmiarowych ilości sterydów anabolicznych powoduje nieprzyjemnie pachnący oddech i opuchliznę dziąseł
  • Halitoza i nabrzmiałe dziąsła to objawy zapalenia dziąseł, które mogą przerodzić się w dużo poważniejszą chorobę - zapalenie przyzębia
  • Czasami Sportowcy stosujący duże ilości sterydów mają przerost dziąseł - patologiczny stan wymagający chirurgicznego zabiegu 

Ciemna strona sterydów. Zapalenie dziąseł

Sterydy anaboliczne czasami przyjmowane  przez sportowców w nadmiarowych ilościach, przyspieszają przyrost tkanki mięśniowej i ułatwiają ograniczenie masy ciała. Powszechnie znane skutki uboczne stosowania  tych preparatów to  zmiany hormonalne, które zwiększają agresję, powodują trądzik, podnoszą ryzyko zawału serca.

Działania niepożądane pojawiają się także w rejonie jamy ustnej, a składa się na nie choroba dziąseł.

Wczesne stadium, czyli zapalenie dziąseł, gdy tkanka wokół zębów staje się zaczerwieniona, opuchnięta i łatwo krwawi, jest odwracalne. Najczęściej można ją wyleczyć np. poprzez profesjonalne usuwanie płytki nazębnej w gabinecie dentystycznym, a następnie przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej w domu. To nic innego jak dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów, odpowiednio długo i odpowiednio często.

 Ostrzegawcze oznaki wskazujące, że stan dziąseł jest zły:

• krwawienie,
• zaczerwienione, opuchnięte i tkliwe dziąsła,
• oddzielanie się tkanki dziąseł od zębów, rozchwianie zębów stałych, 
• długo utrzymujący się nieświeży oddech,

Przerost dziąseł. U sportowców  przyjmujący sterydy

Przerost dziąseł to stan, w którym tkanki dziąseł stają się opuchnięte i zarastają zęby. Najczęściej  występuje w okolicy zębów przednich.

Przerośnięte dziąsła ułatwiają bakteriom znajdującym się w płytce nazębnej gromadzenie się i atakowanie struktur podtrzymujących zęby, co może prowadzić do zapalenia przyzębia.

- Stwierdzono, że osoby nadużywające sterydów anabolicznych miały znacznie bardziej powiększone dziąsła w porównaniu z osobami, które ich nie stosowały, co w wielu przypadkach wymagało wycięcia nadmiaru tkanki – wyjaśnia dr n. med. Onur Ozcelik z Faculty of Dentistry, Cukurova University, Department of Periodontology, w Turcji, który prowadził badania w grupie młodych sportowców.

Lekozależny przerost dziąseł, który występuje także jako skutek uboczny innych leków, można w ciągu kilku miesięcy zlikwidować albo przerywając terapię, albo stosując preparat alternatywny. Nie ma jednak pewności, czy taki samoistny zanik nadmiarowej tkanki wystąpi  po odstawieniu sterydów  anabolicznych. Stąd zabieg chirurgiczny usuwania przerostów.

Ciąża, hormonalne środki antykoncepcyjne, menopauza. Zmiany w dziąsłach 

To nic dziwnego, że tkanka dziąseł zmienia się pod wpływem działania hormonów steroidowych.  Zmiany kliniczne w tkankach przyzębia są obserwowane także w okresach wahań hormonalnych, takich jak dojrzewanie, cykl menstruacyjny, ciąża, menopauza, a także u kobiet przyjmujących środki antykoncepcyjne czy leki indukujące owulację.

Osoby przyjmujące sterydy anaboliczne bez nadzoru lekarza  powinny być informowane o ich niepożądanych skutkach. Ponieważ zapalenie przyzębia  zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, chorób układu oddechowego, ważne  by ci pacjenci szczególnie dbali o zdrowie jamy ustnej.