PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Choroby przyzębia determinują RZS – nowe fakty

jarwik
20-09-2013, 00:01
Choroby przyzębia determinują RZS – nowe fakty Choroby przyzębia determinują RZS - nowe fakty
Choć naukowcy od dawna podejrzewali związek między chorobami przyzębia i reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), mikrobiologiczne mechanizmy tej zależności pozostawały dotychczas niejasne. Specjalistom z University of Louisville School of Dentistry, pod kierownictwem prof. dr hab. Jana Potempy, właśnie przedstawili nowe wnioski.
Prof. dr hab. Jan Potempa, który jednocześnie kieruje Zakładem Mikrobiologii Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, od lat prowadzi badania nad scharakteryzowaniem nowej rodziny proteinaz bakteryjnych. Za wykazanie ich roli w rozwoju chorób przyzębia, w 2011 roku został uhonorowany „Polskim Noblem", przyznawanym co roku przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

Teraz międzynarodowy zespół naukowców pod jego kierownictwem odkrył, w jaki sposób bakteria Porphyromonas gingivalis, odpowiedzialna za choroby przyzębia, pogarsza stan chorych na RZS, prowadząc do: wcześniejszego wystąpienia progresji, szybszego i wyższego stopnia ciężkości choroby, w tym zniszczenia kości i chrząstki.

Naukowcy odkryli, że Porphyromonas gingivalis produkuje unikalny enzym: peptidylarginine deiminanse (PAD), który zwiększa indukowane kolagenem zapalenie stawów (CIA), podobne do RZS. Organizm traktuje pozostałości niektórych białek jako intruzy, co prowadzi do „ataku immunologicznego", na skutek, którego u chorych z RZS dochodzi do przewlekłego stanu zapalnego kości i zniszczenia chrząstki w stawach.

- Nasze wyniki sugerują, że bakterie mogą mieć związek z infekcjami przyzębia wywołanymi przez  p. gingivalis i reumatoidalnym zapaleniem stawów. Ten przełomowy wniosek będzie jeszcze musiał być zweryfikowany dalszymi badaniami - powiedział dr prof. dr hab. Jan Potempa. Odkrycie może rzucić nowe światło na temat leczenia i zapobiegania RZS.

Dotychczasowe badania pokazywały, że w porównaniu do populacji ogólnej, choroby przyzębia są co najmniej dwa razy bardziej powszechne u pacjentów z RZS. Naukowcy pod kierownictwem polskiego badacza wykazali, że zakażenie bakterią Porphyromonas gingivalis w jamie ustnej poprzedza wystąpienie CIA - zapalenia stawów podobnego do RZS. Bakteria jest prawdopodobnie sprawcą rozpoczęcia i kontynuacji zapalnych reakcji autoimmunologicznych, które występują w tej chorobie.

Badanie zostało opublikowane w PLOS Pathogens.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH