Książę Filip urodził się w Grecji w  1921 r., w 1947 r.  poślubił swoją daleką kuzynkę, królową Elżbietę II, córkę króla Jerzego VI i królowej Elżbiety. 

Książę Filip zmarł 9 kwietnia, na dwa miesiące przed swoimi setnymi urodzinami.

Przez  wiele lat wspierał działalność licznych organizacji, wśród których było także Brytyjskie Towarzystwo Stomatologiczne (British Dental Association; BDA). Był jego honorowym członkiem od 1957 r.

Prezydent BDA Russ Ladwa powiedział 9 kwietnia 2021 r.: Dzisiaj BDA straciło honorowego członka, byłego prezydenta i głęboko wierzącego w rolę, jaką stomatolodzy odgrywają w poprawie stanu zdrowia narodu.

Brytyjskie Towarzystwo Stomatologiczne złożyło kondolencje  Jej Królewskiej Mości Królowej i Rodzinie Królewskiej.

Witryna BDA cytuje przemówienie Księcia Filipa z 1980 roku, gdy stowarzyszenie obchodziło setną rocznicę istnienia. Powiedział: Jeśli Stowarzyszenie uzna, że ​​warto obchodzić stulecie, to mogę tylko powiedzieć, że do obchodów dołączą do miliony stomatologów, choćby w podzięce za ogromną poprawę i postęp w leczeniu stomatologicznym, który miał miejsce w tym okresie, oraz dla rozwoju koncepcji profilaktyki, nie mniej ważnej, jak samo leczenie. 

Książę Edynburga był dobrze znany ze swoich żartów, które prasa często nazywała gafami.

Na przykład powiedział kiedyś na spotkaniu z General Dental Council: Dontopedologia to nauka o otwieraniu ust i wkładaniu w nie stopy, nauka, którą praktykuję od wielu lat.

Podczas wizyty w nowo otwartym szpitalu dentystycznym i uczelni stomatologicznej w Birmingham  zawołał do zgromadzonych: Jesteście tu, aby zrobić sobie zęby?

Książę Ediburgh nie był jedynym członkiem rodziny królewskiej zaangażowanym w działalność stowarzyszeń stomatologicznych. 

W 1988 roku Diana, księżna Walii, otrzymała honorowe członkostwo w Dental Surgery w Royal College of Surgeons of England.