PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Brak dostępu do opieki stomatologicznej. Protesty pacjentów nasilają się

Autor: nieck • Źródło: dentistry.co.uk
02-08-2022, 16:00
Brak dostępu do opieki stomatologicznej. Protesty pacjentów nasilają się Coraz mniej brytyjskich dentystów pracuje w publicznej stomatologii Fot. Shutterstock
Pogłębia się problem z dostępem do opieki stomatologicznej w Wielkiej Brytanii. Świadczenia finansowane z publicznych funduszy są niemal niedostępne w wielu regionach kraju. Organizacja pacjencka Bezzębni w Anglii intensyfikuje działania.
  • Brak możliwości leczenia u dentysty, to bardzo poważny problem dla wielu Brytyjczyków.
  • W rejonach o już ograniczonym dostępie do opieki stomatologicznej, sytuacja jeszcze się pogorszyła wskutek pandemii COVID-19
  • Wysokie koszty usług prywatnych i brak dostępu do świadczeń finansowanych z publicznych pieniędzy prowadzą do katastrofalnego stanu jamy ustnej wielu osób, które latami nie mogą się dostać do dentysty
  • W wielu regionach uaktywniły się grupy pacjenckie, które organizują akcje protestacyjne

Bezzębni w Anglii. Pacjenci wychodzą na ulice 

Ruch społeczny Bezzębni w Anglii ogłosił rozpoczęcie kolejnej kampanii protestującej przeciwko brakowi dostępu do opieki stomatologicznej. Sam ruch pacjencki powstał w 2021 roku w Suffolk, gdzie obydwa gabinety stomatologiczne realizujące kontrakt z NHS (brytyjski odpowiednik NFZ) zostały zamknięte. W efekcie ponad  5 tys. mieszkańców tej miejscowości zostało bez dostępu do dentysty.

Tym razem akcja protestacyjna organizowana jest w Southampton.  

Główne hasło akcji protestacyjnej brzmi: Dentysta na NHS  dla każdego!  Organizatorzy ruchu społecznego podkreślają w ten sposób niezwykle trudną sytuację mieszkańców Southampton, którzy od dawna muszą borykać się z problemami stomatologicznymi, gdzie wiele gabinetów przestało świadczyć usługi w ramach publicznej opieki zdrowotnej.

Dentysty brak. Pacjenci cierpią ból miesiącami

Mieszkańcy Southampton nie mogą się dostać do dentysty ani by wykonać przegląd i leczenie planowe, ani nawet wtedy, gdy potrzebują pilnej pomocy stomatologicznej. W tej sytuacji, pacjenci próbują na różne sposoby uwolnić się od dolegliwości, i na przykład  samodzielnie usuwają sobie chore zęby.

- Stomatologia na NHS jest w głębokim kryzysie, za który mieszkańcy  Southampton płacą wysoką cenę. Niedofinansowany i nadmiernie przeciążony system  opieki stomatologicznej powoduje, że dentyści którzy w nim zostali pracują ponad siły,   podczas gdy pacjenci są pozbawieni leczenia, którego tak potrzebują. Niestety dopóki rząd nie przeprowadzi prawdziwych reform i sprawiedliwego finansowania, sytuacja nie zmieni się na lepsze, ocenia  Eddie Crouch prezes British Dental Association (BDA).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH