PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Botoks u coraz większej liczby dentystów

Autor: Pozostałe źródła
03-09-2013, 00:01
Botoks u coraz większej liczby dentystów (fot. Fotolia)
Botoks u coraz większej liczby dentystów (fot. Fotolia)
Wydaje się, że w porównaniu z amerykańskimi dentystami, polski stomatolog pracuje w zdecydowanie mniej dynamicznej rzeczywistości. Całkiem niedawno informowaliśmy o tym, że W USA przyjęto ustawę umożliwiającą higienistkom stomatologicznym rozszerzenie zakresu ich pracy. Czas na Dental Quality Assurance Commission (DQAC), które zatwierdza stosowanie wypełniaczy i toksyny botulinowej przez dentystów w zabiegach stomatologii estetycznej i celach terapeutycznych. 

Zorientowani w realiach amerykańskiej stomatologii wiedzą, że wypełniacze i botoks już dawno trafiły do gabinetów stomatologicznych. Pod koniec sierpnia zdecydowano, że zabiegi z zastosowaniem materiałów, znanych głównie z gabinetów kosmetycznych, będą mogli stosować stomatolodzy pracujący w stanie Waszyngton.

Trend, o którym mowa nie zrodził się z dnia na dzień. Amerykańscy dentyści uczestniczą w wielu szkoleniach poświęconych zastosowaniu botoksu i wypełniaczy w gabinecie stomatologicznym. Tematyka, w ostatnich czterech latach, pojawiła się w programach nauczania wielu uczelni stomatologicznych. Podejmują ją również organizacje zrzeszające dentystów.

Liderem w zakresie edukacji dentystów jest American Academy of Facial Esthetics. Wszystkie kursy organizowane przez AAFE spełniają wytyczne Dental Quality Assurance Commission (DQAC).

Toksyna botulinowa w gabinecie stomatologicznym

Botoks może być doskonałym środkiem uwalniającym od bólu osoby, które przeżywając stres bezwiednie zaciskają szczęki, a robią to najczęściej w trakcie snu. Orędownikiem tej metody jest 53-letni Amerykanin Wade Paxman, który przypadkowo odkrył, że zastrzyk z neurotoksyną pozwala na uśmierzenie bólu z reguły towarzyszącego mocno zaciśniętym szczękom. Okazuje się, że profilaktycznie stosowana iniekcja (raz na kilka miesięcy) może skutecznie wyeliminować widmo bólu.

Już wiadomo, że lecznicze stosowanie toksyny botulinowej będzie traktowane tak samo jak procedura związana np. z wybielaniem zębów. Jeden z producentów botoksu, firma Allergan, chciałaby, aby dentyści mogli zaopatrywać się w neurotoksynę także przy realizowaniu procedur o charakterze typowo kosmetycznym, a więc związanych wyłącznie z polepszaniem wyglądu.

Sprawą zajął się nadzór, który sprawuje pieczę nad branżą stomatologiczną w stanie Utah (Utah Dentist and Dental Hygienist Licensing Board). W ocenie Rady, dentyści bez przeszkód mogą stosować botoks w celach terapeutycznych, jednak kosmetyka nie powinna być w sferze zainteresowania lekarzy dentystów. Tak czy inaczej w stanie Utah nie jeden dentysta ma ofercie zastrzyki z botoksu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   botoks  

POLECAMY W SERWISACH