PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Borówka dobra na produkcję śliny i nie tylko

Autor: nieck • Źródło: en
27-04-2022, 08:43
Borówka dobra na produkcję śliny i nie tylko Sok z borówki brusznicy cenny dla zdrowia jamy ustnej Fot. AdobeStock
Naukowcy dowodzą, że sok z borówek reguluje produkcję śliny i stymuluje jej ochronne właściwości. Zatem sok taki może chronić przed chorobami jamy ustnej.
  • Suchość jamy ustnej to przykra konsekwencja niewydolnych gruczołów ślinowych
  • Zbyt mała ilość śliny prowadzi do wielu problemów ze zdrowiem jamy ustnej, w tym próchnicy i choroby przyzębia
  • Sok z borówki brusznicy stymuluje gruczoły ślinowe do produkcji śliny

Ślina warunkiem zdrowia

Ślina jest niezastąpiona  w utrzymywaniu i kontrolowaniu zdrowia jamy ustnej:
- chroni i nawilża błonę śluzową jamy ustnej,
- działa buforująco i reguluje pH jamy ustnej po posiłkach,
- bierze udział w mineralizacji i demineralizacji szkliwa oraz zębiny,
- działa przeciwbakteryjnie,
- poprawia smak, 
- uruchamia wstępny proces trawienia.

Z czego się składa ślina

Ślina to mieszanina wydzieliny wodnej wytwarzanej przez główne gruczoły ślinowe (ślinianki przyuszne, podżuchwowe i podjęzykowe), mniejsze gruczoły ślinowe (umiejscowione na wardze dolnej, języku, podniebieniu, policzkach) oraz wydzieliny z dziąseł. Zawiera minerały, białka oraz substancje śluzowe.

Różnego typu choroby (m.in. cukrzyca) oraz leki lub radioterapia zaburzają działanie gruczołów ślinowych i mogą prowadzić do kserostomii, czyli suchości jamy ustnej. Co z kolei powoduje zaburzenia równowagi w mikrobiomie jamy ustnej, a w dalszej konsekwencji - próchnicę zębów, choroby przyzębia lub zmiany na błonach śluzowych.

Gdy śliny jest za mało

Niestety nie ma leków, które skutecznie regulowałyby produkcję śliny i nawilżały usta. Poszukuje się naturalnych produktów, które przynosiłyby ulgę osobom mającym problemy z gruczołami ślinowymi. Jednym z nich jest sok z borówek.

W badaniach przeprowadzonych ostatnio przez fińsko-szwedzki zespół udowodniono, że sok z borówki brusznicy świetnie stymuluje pracę ślinianek.

Po raz pierwszy wykazano, że  codzienne płukanie ust sfermentowanym sokiem z brusznicy (porcja 10 ml) przez 6 miesięcy poprawiało wydzielanie śliny, jej zdolności do regulowania pH i zmniejszało suchość jamy ustnej. Szczegóły badania w Dentistry Journal.

Zatem można po ten naturalny środek sięgać w ramach codziennej higieny. Sok z borówki brusznicy może chronić zęby i dziąsła przed chorobami, a także skutecznie łagodzić objawy suchości  jamy ustnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dieta   ślina   kserostomia  

POLECAMY W SERWISACH