• Od „Uroku starego gabinetu stomatologicznego" do   „Bolesnej historii stomatologii”.
  • Piotr Kuźnik od kilkunastu lat zbiera przedmioty związane ze stomatologią (stare książki, broszury, urządzenia, materiały, dyplomy, instrumenty). 

Wcześniejsze ekspozycje lek. dent. Piotra Kuźnika sygnowane były zdecydowanie mniej bolesną frazą np. "Urok starego gabinetu stomatologicznego". Znane są także inne prezentacje stomatologa i miłośnika historii, takie jak  "Apteka i Drogerya, czyli historia farmacji w pigułce".

Cenne eksponaty Muzeum Stomatologii

Pokaźną część muzealnej kolekcji zajmują zabytkowe urządzenia i przyrządy, z których pomocą w przeszłości przynoszono ulgę cierpiącym na bóle zębów -zapowiada Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu.  

Jest wśród nich m.in. najstarszy w Polsce aparat do wykonywania zdjęć rentgenowskich z 1910 r. oraz olbrzymi zbiór dawnych foteli i narzędzi stomatologicznych.

Nie brak również stosowanych w przeszłości past i proszków do zębów, płynów do pukania ust oraz innych medykamentów, z pomocą których dbano o higienę jamy ustnej.

Twórca Muzeum Stomatologii o kolekcjonerskiej pasji

Piotr Kuźnik tak mówił infoDENT24.pl o kolekcjonerskiej pasji:
- Od kilkunastu lat zbieram przedmioty związane ze stomatologią. Są to stare książki, broszury, urządzenia, materiały, dyplomy, instrumenty, które pomagają prześledzić rozwój myśli i technologii. Po raz pierwszy kolekcję zaprezentowałem w Baranowie Sandomierskim. Wystawa była także prezentowana m.in. w Mielcu, w Łodzi i w Muzeum Zamku w Łańcucie. Każde następne wystawy wzbogacam kolejnymi eksponatami, przez co stają się niepowtarzalne. Łączy je wspólna nazwa „Urok starego gabinetu stomatologicznego".

Funkcjonuje również strona internetowa Muzeum Stomatologii gdzie można znaleźć dużo ciekawych zdjęć przedmiotów używanych niegdyś przez dentystów oraz sprawozdania z wystaw.

Piotr Kuźnik prowadzi kilka gabinetów stomatologicznych na Śląsku, był współautorem programu „Zdrowie i Uroda" emitowanego w TVP Katowice.

Zakład Hutniczy w Maleńcu

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu został utworzony w 2005 r., jako jednostka organizacyjna Powiatu Koneckiego. Głównym celem działalności tej samorządowej instytucji kultury jest ochrona i promocja przemysłowego dziedzictwa regionu oraz jego wykorzystanie w działalności edukacyjnej, kulturalnej i turystycznej. Siedzibą instytucji jest zespół dawnego zakładu przemysłowego w Maleńcu.