PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Białystok: Muzeum zaprasza na stomatologiczną podróż w czasie

Autor: Mirosław Stańczyk
11-10-2012, 06:44
Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku otwiera swoje zbiory dla dzieci w wieku 6-12 lat. Oprócz ekspozycji pt. Tajemnice dawnej apteki, Szpital polowy czy Gabinet okulistyczny zwiedzający zobaczą jak w przeszłości leczyli w stomatolodzy.

45- minutowe zajęcia Z wizytą u stomatologa zaplanowano na 25 października o godz. 16. Jak przekonują organizatorzy, mają one przekonać dzieci, że strach przed stomatologiem jest nieuzasadniony. vW gabinecie dentystycznym zobaczą narzędzia jakimi posługiwał się stomatolog w okresie międzywojennym, a także oryginalne fotele oraz wiertarki stomatologiczne. Zajęcia kończą się wykonaniem odlewu szczęki z gipsu.

Cena: 5 zł od dziecka za jedne zajęcia.

Muzeum jest placówką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, działającą w strukturze Samodzielnej Pracowni Historii Medycyny i Farmacji. Prowadzi działalność naukową, dydaktyczną oraz wystawienniczą.W zabytkowych wnętrzach dawnego Pałacu Branickich można poznać tajniki medycyny, proces kształtowania się przez stulecia tradycji leczniczych, poczuć zapach i atmosferę apteki z przełomu XIX i XX wieku.

W Muzeum zostały zaprezentowane również eksponaty związane z historią medycyny. Wśród nich należy wymienić: wyposażenie gabinetu stomatologicznego z przełomu XIX i XX wieku, szpitala polowego, gabinetu lekarskiego z początku XX wieku. Wszystkie muzealia stanowią historyczne świadectwo funkcjonowania lecznictwa na obszarze dawnego Pogranicza Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Pochodzą ze szpitali, które wpisały się w historyczne karty naszego województwa, m.in. z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego, Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy.

Niezwykle cenne eksponaty stanowią pamiątki rodzinne związane z działającymi na tym terenie lekarzami, stomatologami, aptekarzami. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH