PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Australia: cała nadzieja w dentoplanach

Autor: jsz • Źródło: jsz
29-11-2013, 08:42
Australia: cała nadzieja w dentoplanach Bourke budynek sądu (źródło: Wikipedia)
Dentobusy to polski pomysł na brak opieki stomatologicznej nad mieszkańcami żyjącymi na tak zwanej głębokiej prowincji. Jak na razie to jednak tylko pomysł. Tymczasem Australijczycy postawili na dentoplany i program ten realizują z determinacją.
Są miasta w Australii, w którym nigdy nie było - nawet na krótką chwilę - dentysty. W Bourke w New South Wales (2 tys. mieszkańców) pracował tylko jeden, ale zakończył karierę zawodową.

W ramach programu The Outback Oral Treatment and Health (TOOTH) raz w tygodniu ekipa lekarzy dentystów wyrusza w powietrzną podróż w kierunku Bourke właśnie. W pierwszym roku pracy medycy udzielili pomocy 1,6 tys. mieszkańcom Bourke i kilku innych małych miast. Połowa z nich to Aborygeni, praktycznie dla niemal wszystkich wizyta TOOTH była pierwszą okazją, aby na własne oczy zobaczyć dentystę. Jeden z nich, Callum Addison wspomina, że leczył wielu pacjentów przez całe lata cierpiących z powodu bólu zębów (lub raczej ich pozostałości).

Dentyści - zapaleńcy zgromadzili środki pozwalające na realizację programu TOOTH przez trzy lata. W ich przekonaniu zasadne byłoby, aby w najbliższych kilku latach co najmniej 60 tys. osób, które zamieszkują słabo zaludnione tereny, skorzystało z pomocy dentystycznej, na to jednak nie ma pieniędzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentobus   Australia   profilaktyka próchnicy  

POLECAMY W SERWISACH