PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Afryka moja miłość

29-08-2013, 00:01
Afryka moja miłość (foto: sxc.hu)
Afryka moja miłość (foto: sxc.hu)
Do 15 września 2013 r. w budynku firmy ART-METAL w Koninie  można oglądać wystawę fotograficzną Krzysztofa Gniazdowskiego. Dlaczego o tym piszemy? Krzysztof Gniazdowski jest lekarzem dentystą, a na fotografiach uwiecznione są dokonania stomatologa podczas trzymiesięcznego pobytu w Kamerunie.

Młody medyk leczył mieszkańców tego państwa w ramach projektu Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio wspieranego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wolontariat Polska Pomoc 2012.

Tamtejsza ludność przed spotkaniem z polskim lekarzem nie widziała na oczy dentysty, a mimo to w zasadzie nie odczuwała lęku przed zabiegiem i towarzyszącym mu czasami bólem. Przez trzy miesiące dentysta przyjął ponad 1000 osób dorosłych i wielokrotnie więcej dzieci.

Krzysztof Gniazdowski zapowiada, że do Afryki powróci w 2014 r.

Jak już informowaliśmy rok temu weteranem wypraw do Afryki jest dr Konrad Rylski, który już pięć razy organizował wyprawy na Czarny Ląd po to, aby leczyć zęby tamtejszych mieszkańców.

- To wciąga mówił wówczas dr Konrad Rylski o swoim projekcie. I jest szalenie istotne dla mieszkańców Kamerunu. Wprawdzie zainteresowanie stomatologów rośnie, ale niewielu chce wyjechać w nieznane na więcej niż dwa tygodnie, a tylko tak długie misje naprawdę mają sens informował dentysta.

O tajnikach leczenia w Nigrze wie wszystko dr Bożena Szczygieł Gruszyńska, która w państwie tym przez 13 lat prowadziła praktykę stomatologiczną. Do ojczyzny wróciła w 1978, gdy pobyt w Afryce stał się dla obcokrajowców zbyt niebezpieczny, jednak twierdzi, że podczas pracy w Nigrze w krótkim czasie nabyła znaczących umiejętności przydatnych w wykonywaniu zawodu w Polsce.

Wielu lekarzy Afryka urzeka na lata.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH