
- Dlaczego św. Apolonia jest patronką lekarzy dentystów.
- Liczne relikwie św. Apolonii, głównie we Włoszech.
- Z inicjatywy ORL w Warszawie kapituła przyznaje statuetkę św. Apolonii przyjaciołom lekarzy dentystów.

Czytaj więcej
Statuetka św. Apolonii dla prof. Agnieszki MielczarekWizerunek św. Apolonii
Podczas pogromu chrześcijan w Aleksandrii Apolonia była już starszą kobietą. Rzymscy żołnierze próbowali torturami wymóc wyrzeczenie się wiary. Źródła podają, że złamano jej szczękę, wybito część zębów, a te które nie wypadły pod wpływem uderzeń, po kolei wyrwano. Cierpienie chrześcijanki skończyło się wraz z jej męczeńską śmiercią na płonącym stosie.
Nic zatem dziwnego, że przez wieki św. Apolonia była wzywana w chorobach dziąseł, szczęki i przy bólu zębów. Jest też patronką wszystkich dentystów.

Czytaj więcej
KRAKDENT: św. Apolonia Warhola sprzedana za 111 tys. złRelikwie św. Apolonii
Relikwii św. Apolonii jest wyjątkowo wiele. Duża ich część znajdowała się w nieistniejącym już kościele św. Apolonii w Rzymie. Głowę świętej umieszczono w bazylice NMP na Zatybrzu, ręce - w bazylice św. Wawrzyńca za Murami. Inne relikwie znajdują się: w kościele jezuitów w Antwerpii, w katedrze w Porto i w Kolonii.
W sztuce najczęściej ukazywana jest scena męczeństwa św. Apolonii. Zdarzały się także wizerunki, na których przedstawiano Apolonię z naszyjnikiem, z jednym z wyrwanych jej zębów. Święta była uwieczniona na obrazach m.in. przez Guido Reni, Carlo Dolci, polskiego malarza baroku Szymona Czechowicza, a nawet przez czołowego przedstawiciela pop-artu Andy Warhola.
Specjalne emisje znaczków z jej podobizną uświetniały XIII Kongres Towarzystwa Stomatologicznego w San Marino w 1979 r. oraz LXX Kongres FDI w Wiedniu w 1982 r.

Czytaj więcej
9 lutego to dzień patronki dentystów - św. ApoloniiInicjatywa OIL w Warszawie
Statuetka św. Apolonii od 2020 r. przyznawana jest raz w roku, jednemu laureatowi przez Okręgową Radę Lekarską w Warszawie na wniosek kapituły.
Samorząd lekarski szukał możliwości wyróżnienia osoby, która przez środowisko lekarzy dentystów byłaby nie tylko postrzegana za postać integrującą i wspierającą stomatologów, mającą ich zaufanie, ale także takiej, która zapracowała sobie na wyjątkowe miano przyjaciela stomatologów.
Artystyczna rzeźba, będąca alegorią postawy św. Apolonii, trafia do osób, które w ocenie środowiska lekarzy dentystów OIL w Warszawie są najbardziej godne szacunku, zawsze służą koleżankom i kolegom fachową radą, życzliwą pomocą i niezawodnym wsparciem.
Komentarze