PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

5 marca: lekarz dentysta świętuje?

Autor: miro • Źródło: ms
05-03-2022, 07:30
5 marca: lekarz dentysta świętuje? 5 marca Dzień Dentysty Fot. AdobeStock
Dzień dentysty (5 marca 2022 r.) przypada na czas daleki od świętowania. Nikt nie ma głowy do celebrowania okolicznościowych wydarzeń. Wielu polskich lekarzy dentystów zajętych jest niesieniem pomocy, tam gdzie pomoc ta jest oczekiwana.

Wszystkim Lekarkom i Lekarzom Dentystom, a w szczególności Czytelnikom infoDENT24.pl życzymy jak najwięcej pacjentów (oczywiście nie w ramach kontraktowej pomocy doraźnej), którzy byliby: życzliwi, przyjaźni, serdeczni, ujmujący, a przede wszystkim rozumiejący, że realizacja współczesnych procedur medycznych wymaga wysokich nakładów finansowych, które dla ogólnego zdrowia trzeba niestety regularnie ponosić.

Dzień dentysty zapożyczyliśmy od Amerykanów, którzy „Dentist Day" celebrują 6 marca. W Niemczech święto to wyznaczono na listopad (zazwyczaj pomiędzy siódmym a dziesiątym dniem tego miesiąca). W Meksyku świętują dziewiątego lutego (na pamiątkę śmierci św. Apolonii, patronki dentystów - 9 lutego 249 roku podczas pogromu chrześcijan).

Pisanie o polskim lekarzu dentyście - nie tylko w dniu Jego święta (5 marca) - jest nietaktem, bo w zdecydowanej większości w zawodzie tym pracują kobiety (75 proc.).

Według statystycznych uogólnień polski lekarz dentysta to lekarka dentystka lub stomatolożka pracująca na terenie Mazowsza i należąca do OIL w Warszawie (17 proc.), mająca (trudno trzeba to podać) od 51 do 55 lat (12,3 proc), zajmująca się stomatologią zachowawczą z endodoncją (36 proc.).

Oczywiście statystyka z trudem opisuje rzeczywistość. Tak jest i w tym przypadku, bo rozkład wiekowy czynnych zawodowo lekarek dentystek jest mniej więcej równomierny: co prawda w wieku 51 – 55 lat jest ich najwięcej (12,2 proc.), ale w wieku od 31 do 35 lat niewiele mniej (11,6 proc.), a w wieku od 56 do 60 lat (11,2 proc.). W pozostałych przedziałach wiekowych rozkład jest także mniej więcej równomierny.

25 proc. lekarzy dentystów - to mężczyźni. Najliczniejsza spośród nich grupa przynależy do przedziału wiekowego od 31 – 35 lat (14,7 proc.). Drugi z kolei przedział wiekowy to od 51 – 55 lat (12,2 proc.) i kolejny od 36 do 40 lat (11,8 proc.).

Okazuje się, że mężczyźni zdecydowanie wcześniej wykruszają się z zawodu, bo po 56 roku życia pracuje ich 26 proc., tymczasem udział kobiet w tej grupie wiekowej sięga 35 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   Dzień Dentysty  

POLECAMY W SERWISACH