PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

30 proc. Czechów nie chodzi do dentysty

Autor: Pozostałe źródła
11-09-2013, 00:08
30 proc. Czechów nie chodzi do dentysty (fot. Fotolia)
30 proc. Czechów nie chodzi do dentysty (fot. Fotolia)
Z najnowszych badań komercyjnych wynika, że 7 proc. Czechów, nigdy nie było u dentysty lub bardzo rzadko go odwiedza. - Rzeczywisty udział tych, którzy zaniedbują opiekę stomatologiczną jest jednak znacznie wyższy, wynosi nawet jedną trzecią populacji przekonuje Pavel Chrz, prezydent Czeskiej Izby Stomatologicznej.

Ankieta przeprowadzona wśród klientów sieci sklepów i aptek przez jednego z producentów środków do higieny jamy ustnej pokazuje, że 46 procent Czechów chodzi do stomatologa dwa razy w roku, a 39 procent raz w roku. Zdaniem Pavla Chrz, badanie to nie odzwierciedla jednak rzeczywistej sytuacji. Lekarze dentyści uważają, że jedna trzecia czeskich dzieci w wieku przedszkolnym nie podlega rocznym stomatologicznym przeglądom profilaktycznym.

- Ludzie udają znacznie lepszych niż są w rzeczywistości. Nie jest prawdą, że tylko 7 procent nie chodzi do dentysty ta liczba jest znacznie wyższa i wynosi co najmniej 30 procent - powiedział Chrz Czeskiej Agencji Prasowej (CTK).

Komercyjny sondaż (1542 osób z 22 miast) pokazuje również, że tylko jeden na dziesięciu ankietowanych odwiedza higienistkę więcej niż raz w roku, a 54 proc. nigdy nie skorzystało z ich porad. Dokładnie tyle samo Czechów dokonuje zmiany szczoteczki do zębów, gdy tylko zauważy pierwsze oznaki jej zużycia, podczas gdy 5 proc. używa jednej szczoteczki przez ponad sześć miesięcy.

Badania a rzeczywistość

Z badania profilaktycznej opieki stomatologicznej u dzieci, pod kierunkiem prof. Zdenka Broukala z Instytutu Stomatologii Doświadczalnej i Klinicznej wynika, że prawie połowa dzieci w wieku przedszkolnym ma już plomby w jednym lub więcej zębach, a ok. 8 proc. miało wyrwany przez dentystę ząb.

Prof. Broukal zwraca uwagę, że wielu rodziców nie korzysta z profilaktyki stomatologicznej dla swoich dzieci. Wytłumaczeniem takiego stanu, zmniejszającego odpowiedzialność rodziców może być rozdrobnienie systemu profilaktycznych wizyt dzieci u szkolnych dentystów.
Projekt Tour de Health, ma zmotywować dzieci do regularnego chodzenia do dentysty. Specjalny detal bus objedzie pięć czeskich miast aby pokazać jak ważne jest dbanie o swoje zęby.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH