• Od 1 stycznia 2023 r. obowiązek założenia konta PUE ZUS dotyczyć ma wszystkich pracodawców oraz osoby samozatrudnione
  • Poprzez PUE ZUS będzie przychodziła korespondencja i tylko drogą elektroniczną będzie można przesyłać dokumenty rozliczeniowe do ZUS
  • Żeby aktywować indywidualne konto na PUE ZUS, należy najpierw założyć profil na PUE, a następnie potwierdzić tożsamość zakładającego profil

Obowiązek założenia konta PUE ZUS 

Dotychczas właściciele małych firm, zatrudniających do 5 pracowników – nie mieli obowiązku posiadania indywidualnego konta. Od 1 stycznia 2023 r. – będą musieli je mieć wszyscy pracodawcy oraz osoby samozatrudnione.

- Zasada jest taka: płacisz składki do ZUS – musisz mieć w styczniu 2023 r. u nas konto na PUE – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

– Od początku 2023 r. każdy płatnik składek, nawet ten, który płaci składkę tylko sam za siebie, musi mieć aktywny profil na PUE ZUS gdyż to właśnie tam będzie przychodziła korespondencja od nas i tylko drogą elektroniczną będzie można przesyłać dokumenty rozliczeniowe do ZUS - wyjaśnia.

Profil na PUE ZUS nie tylko przyspiesza tempo wymiany korespondencji z ZUS, ale jest także pomocny przy przekazywaniu dokumentów rozliczeniowych i zgłoszeniowych do ZUS.

Jak założyć konto PUE ZUS

Żeby aktywować indywidualne konto na PUE ZUS, należy najpierw założyć profil na PUE, a następnie go „zaufać”, czyli potwierdzić tożsamość zakładającego profil.

- Można to zrobić samodzielnie, czyli założyć konto online i następnie go potwierdzić przy pomocy profilu zaufanego np. w bankowości elektronicznej, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, e-podpisu czy ePUAPu – radzi Kowalska-Matis.

Dokładna instrukcja jak założyć konto na platformie internetowej jest dostępna na stronie ZUS