PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

ZUS kontroluje prawidłowość wystawiania zwolnień lekarskich. Zapowiadane konsultacje z resortem zdrowia

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
07-05-2022, 07:00
ZUS kontroluje prawidłowość wystawiania zwolnień lekarskich. Zapowiadane konsultacje z resortem zdrowia Centrala ZUS w Warszawie źródło: Google Maps
Bywało, że w ramach teleporad lekarze wystawiali dziennie ponad 200 zaświadczeń lekarskich w kilku różnych podmiotach leczniczych - ZUS realizuje kontrole. Minister zdrowia Adam Niedzielski uspokaja i zapowiada konsultacje z prezes ZUS Gertrudą Uścińską.  • ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie wystawiane w ramach teleporad
  • W ocenie ZUS bywało, że w ciągu jednej minuty e-zwolnienia lekarskie lekarz wystawiał kilku różnym pacjentom 
  • Ministerstwo Zdrowia będzie przekonywać ZUS do pragmatycznych zalet systemu e-zwolnień lekarskich 

 Jestem umówiony z prezes ZUS Gertrudą Uścińską na spotkanie i mam nadzieję, że wypracujemy rozwiązanie, które będzie oparte na racjonalności i stosowaniu przepisów, które ma wykładnię przede wszystkim pragmatyczną - mówił szef MSZ Adam Niedzielski pytany o kontrolę zwolnień lekarskich wydanych po teleporadach.

MZ o zwolnieniach lekarskich w ramach teleporad  

Minister Adam Niedzielski, pytany o doniesienia mówiące o kontrolach ZUS dotyczących zwolnień lekarskich wydanych po teleporadach: Wychodzimy od pewnych złożeń, które mówią o racjonalności tego rozwiązania, jakim była teleporada i przyznanie w jej ramach zwolnienia. Zawsze traktowaliśmy jako pewnego rodzaju pakiet, te e-rozwiązania.

W opinii MZ - dodał - rozwiązanie dotyczące e-zwolnienia powinno również funkcjonować w trybie zdalnym. - Szczególnie mając doświadczenie dotyczące tego, jak w pandemii trzeba było ograniczać bezpośredni kontakt - zwrócił uwagę.

- Dlatego będziemy prowadzili dialog z ZUS-em, również przekonywali ZUS do tego żeby przyjąć taką interpretację, która nie będzie powodować dolegliwości - zapowiedział.

- Jestem umówiony z prezes Gertrudą Uścińską na spotkanie i mam nadzieję, że wypracujemy takie rozwiązanie, które będzie oparte na racjonalności i takim stosowaniu przepisów, które ma wykładnię przede wszystkim celowościową, pragmatyczną - dodał Niedzielski.

Wzmożone kontrole ZUS e-zwolnień lekarskich 

W mediach pojawiły się w ostatnich dniach doniesienia, że ZUS intensywnie kontroluje zwolnienia lekarskie wystawiane w ramach teleporad.

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski przekazał PAP, że ZUS nie kwestionuje możliwości wystawiania zaświadczeń lekarskich w ramach świadczeń zdrowotnych udzielonych za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, czyli teleporad.

- Zasady dotyczące udzielania świadczeń zdrowotnych - bez względu na formę ich udzielenia - są takie same - powiedział.

- Na zaświadczeniu lekarskim nie ma informacji, czy zostało ono wystawiono przez lekarza w ramach teleporady - podkreślił Żebrowski.

POLECAMY W SERWISACH