PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zmiany w kredytach i zasadach studiowania medycyny

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
30-10-2021, 08:34
Zmiany w kredytach i zasadach studiowania medycyny Pieniądze dla studentów medycyny (foto Shutterstock)
Rozszerzone możliwości uruchamiania studiów medycznych przez uczelnie i zmodyfikowane zasady kredytów dla studentów medycyny - senatorowie wprowadzili poprawki w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw.

Pozwolenie na utworzenie studiów na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym mogłyby uzyskiwać uczelnie, które posiadają kategorię naukową A+, A albo B+ w dyscyplinie nauki medyczne lub w dyscyplinie nauki o zdrowiu lub takie, które prowadzą studia na co najmniej jednym kierunku przygotowującym do wykonywania zawodu i posiada kategorię naukową w dyscyplinie nauki medyczne lub w dyscyplinie nauki o zdrowiu.

Jedna z ważniejszych poprawek merytorycznych, które przyjęli senatorowie, rozszerza możliwość tworzenia wydziałów lekarskich w uczelniach - w pierwotnym brzmieniu ustawy kształcenie to miało być dopuszczone tylko na uczelniach akademickich. W myśl przyjętych zmian, pod pewnymi warunkami, lekarzy będą kształcić mogły również akademie nauk stosowanych lub uczelnie zawodowe.

W nowelizacji określona także zasady wsparcia dla osób odbywających odpłatne studia w języku polskim na kierunku lekarskim, z obowiązkiem ich późniejszego odpracowania w publicznej służbie zdrowia. Kredyty na studia medyczne będą udzielane przez banki komercyjne, z którymi Bank Gospodarstwa Krajowego zawarł stosowną umowę. Umorzenie kredytu - częściowo lub w całości - będzie możliwe pod warunkiem spełnienia odpowiednich warunków. Np. kredyt zostanie całkowicie umorzony, jeśli osoba, która go wzięła, po zakończeniu studiów przepracuje 10 lat w systemie państwowej ochrony zdrowia, a w ciągu 12 lat uzyska tytuł specjalisty w dziedzinie uznanej za priorytetową.

Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   kredyty   studenci stomatologii  

POLECAMY W SERWISACH