PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zasady eksploatacji autoklawów w gabinecie stomatologicznym. Wytyczne Urzędu Dozoru Technicznego

Autor: miro • Źródło: BIL
23-01-2023, 09:31
Zasady eksploatacji autoklawów w gabinecie stomatologicznym. Wytyczne Urzędu Dozoru Technicznego Jakiw wymogi dotyczą eksploatacji autoklawów Fot. AdobeStock
Autoklawy zostały objęte tzw. dozorem uproszczonym. Jakie w tej sytuacji obowiązki ciążą na właścicielu gabinetu stomatologicznego – wyjaśnia Urząd Dozoru Technicznego.
 • Bydgoska Izba Lekarska zwróciła się do Urzędu Dozoru Technicznego z pytaniem dotyczącym wymogów, jakie spełnić musi lekarz dentysta korzystający z urządzenia do sterylizacji
 • Wskazana grupa autoklawów objęta jest dozorem uproszczonym
 • Sam proces sterylizacji nadal jest objęty obowiązkiem sprawdzenia w zakresie skuteczności procesu sterylizacji egzekwowanym przez lokalną inspekcję sanitarną – dodaje BIL 

Jakie przepisy dotyczą eksploatacji urządzeń do sterylizacji

Z uwagi na liczne wątpliwości, związane z interpretacją przepisów, Bydgoska Izba Lekarska zwróciła się do Urzędu Dozoru Technicznego z pytaniem dotyczącym wymogów, jakie spełnić musi lekarz dentysta korzystający z urządzenia do sterylizacji.

Chodzi w szczególności o autoklawy typu B o przykładowych parametrach:

 • 230 V, 1920 W, 50/60 Hz, 6.3x32 FF 10A,
 • pojemność poniżej 20 l,
 • ciśnienie 2-4 bar,
 • temperatura pracy powyżej 110 st. Cel.

Bydgoska Izby Lekarska chciała wiedzieć:

 • Czy opisane urządzenie objęte jest dozorem uproszczonym?
 • Czym jest dozór uproszczony oraz jakie koszty są z nim związane?
 • Czy obowiązkiem eksploatującego taki autoklaw jest zlecenie badań kwalifikacyjnych?
 • Jakie inne wymogi prawne musi spełnić lekarz dentysta w zakresie użytkowania autoklawu?

UDT tłumaczy zasady użytkowania autoklawów

Odpowiedź UDT (Oddział w Bydgoszczy)

Sterylizatory z wbudowanym grzałkami elektrycznymi jako kotły parowe o ciśnieniu ponad 0,5 bara, w których nośnikiem ciepła jest woda, dla pojemności do 20 l, na podstawie rozporządzenia MRIT z 17 grudnia 2021 (Dz.U. z 2022r. poz.68) załącznik nr 1 Lp. 10 – mają formę dozom uproszczonego

W ramach dozoru uproszczonego nie wykonuje się badań urządzeń technicznych w toku eksploatacji i zgodnie z art.15.1 ustawy z 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1514 t.j.) nie wydaje się decyzji zezwalającej na eksploatację urządzeń z tą formą dozoru.

Tak więc nie ma badań - nie ma kosztów jeśli chodzi o wymogi ze strony UDT.

Badania kwalifikacyjne urządzeń (badania diagnostyczno - ekspertyzowe) są badaniami dobrowolnymi i wynikają z potrzeby eksploatującego.

UDT nie wydaje uprawnień do obsługi tego typu urządzeń technicznych. Osoba obsługująca powinna posiadać wiedzę, związaną z obsługą urządzana i przestrzegać zasad zawartych w instrukcji eksploatacji.

Sam proces sterylizacji nadal jest objęty obowiązkiem sprawdzenia w zakresie skuteczności procesu sterylizacji egzekwowanym przez lokalną inspekcję sanitarną – dodaje BIL.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Bydgoska Izba Lekarska   sterylizacja   autoklawy  

POLECAMY W SERWISACH