PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Zaparkuj bankowóz pod gabinetem (jeśli rozliczasz VAT)

18-06-2013, 00:01
Zaparkuj bankowóz pod gabinetem (fot. Fotolia/PTWP)
Zaparkuj bankowóz pod gabinetem (fot. Fotolia/PTWP)
Ustawa o ochronie danych osobowych zalicza dane o stanie zdrowia do tzw. danych wrażliwych, czyli szczególnie chronionych. Jeśli dentyście zdarzają się sytuacje, w których musi zabrać dokumentację pacjentów z gabinetu np. do domu lub na rozprawę sądową, może do tego celu użyć tzw. bankowozu-samochodu, od którego zakupu i wydatków na paliwo będzie mógł odliczyć 100 proc. podatku VAT.

Od 1 stycznia 2011 roku obowiązują zmienione zasady odliczania podatku VAT, ograniczające możliwość jego odjęcia w przypadku zakupu samochodów osobowych i niektórych pojazdów samochodowych do maksymalnie 60 proc. (ale nie więcej niż 6000,00 zł) oraz likwidujące możliwość odliczenia podatku VAT od zakupionego paliwa wykorzystywanego do ich napędu.

Już w 2011 roku importerzy samochodów rozpoczęli oferowanie samochodów specjalistycznych tzw. bankowozów, przerobionych w większości na bazie pojazdów luksusowych, przy zakupie których istniała możliwość odliczenia całego, 100 proc. podatku VAT, co skutkowało także możliwością odliczenia całego podatku od zakupu paliwa.

Co czyni samochód firmowy bankowozem? Specjalna kasetka/sejf, najcześciej umieszczona w bagażniku pojazdu. Przeróbka powinna być potwierdzona w dokumentacji auta

Jednak po początkowym zainteresowaniu bankowozami i dużymi oszczędnościami na podatku VAT ich sprzedaż zaczęła spadać. Podatnicy, po ostrzeżeniach ze strony Ministerstwa Finansów wystraszyli się i oceniając na chłodno profil swojej działalności, nie znajdowali uzasadnienia do nabyciu tego typu pojazdu specjalistycznego. Według Ministerstwa Finansów, jeśli z profilu działalności gospodarczej podatnika nie wynikała konieczność przewozu wartości pieniężnych, to nie ma on prawa do odliczenia VAT. Zdaniem fiskusa podatnicy, którzy nabyli samochód o  przeznaczeniu na bankowóz oraz odliczyli cały VAT, a nie mieli możliwości wykorzystywać auta do przewozu wartości pieniężnych, są zobowiązani do korekty VAT. Sama homologacja nie jest warunkiem wystarczającym, gdyż musi być spełniony warunek drugi: zakup ma służyć firmie do wykonywania określonego typu działalności gospodarczej. Znajdowało to potwierdzenie w niekorzystnej dla podatków linii orzeczniczej prezentowanej przez sądy administracyjne, m.in. w wyroku. WSA w Bydgoszczy z 2 października 2012 r., sygn. akt I SA/Bd 733/12 i wyroku WSA w Opolu w wyroku z 24 października 2012 r., sygn. akt I SA/Op 305/12.

Ważnym wyłomem w tej sprawie jest wyrok WSA Warszawie z 9 kwietnia 2013 r., sygn. III SA/Wa 3158/12, w którym Sąd orzekł, że wyjątek dotyczący ograniczenia prawa do odliczenia VAT obejmuje konkretne pojazdy (w tym wypadku bankowozy), a nie podatnika i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Co najważniejsze dla tej sprawy, w ocenie Sądu, nie ma znaczenia rodzaj działalności prowadzonej przez podatnika, w której wykorzystuje on tzw. bankowóz. Nie musi to być transport środków pieniężnych, papierów wartościowych, czy kamieni szlachetnych.

W tej konkretnej sprawie chodziło o przewożenie przez prawnika niejawnej dokumentacji klienta, ale przecież taką samą cechę (niejawność) ma szeroko pojęta dokumentacja medyczna np. stomatologiczna. W tym przypadku świadczeniodawca/stomatolog jest zobowiązany w każdym czasie zapewnić ochronę danych zawartych w dokumentacji medycznej.

W świetle oceny WSA, jeżeli pojazd spełnia cechy pozwalające uznać go za pojazd specjalny i jest on wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych, to podatnik ma prawo odliczyć VAT w całości, a nie tylko w 60 proc. Oczywiście problemem będzie to czy właściciel gabinetu stomatologicznego realizuje czynności opodatkowane VAT.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   VAT   bankowóz   dane wrażliwe   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH