PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Załącznik nr 12 - ważny, bo pacjenci też pytają

29-07-2013, 00:02
Załącznik nr 12 - ważny, bo pacjenci pytają (fot. Fotolia)
Załącznik nr 12 - ważny, bo pacjenci pytają (fot. Fotolia)
Już dziś (29 lipca) poznamy opinię Rady Przejrzystości AOTM w sprawie odejścia od określania materiałów stomatologicznych, stosowanych przy udzielaniu świadczeń dla świadczeniobiorców, zawartych w załączniku nr 12 do rozporządzenia MZ z  30.08.2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego. Jak istotny to problem przekonują nie tylko opinie stomatologów, ale również wątpliwości samych pacjentów. 

To prawdopodobnie zbieg okoliczności, ale 25 lipca do Mazursko-Warmińskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Olsztynie wpłynęło pytanie od jednego z pacjentów. Jego treść prezentujemy w oryginale:

Witam, u dentysty z NFZ płaci się dodatkowo za plombę światłoutwardzalną. Czy dentysta bierze pieniędzy za to ile chce, czy są jakieś widełki? Za co nie płaci się z NFZ u dentysty? Jak to kontrolować?

Pracownicy odpowiedzialny za kontakty z pacjentami zareagowali ekspresowo. Za podstawę udzielenia odpowiedzi posłużył ...Załącznik nr 12 Wykaz materiałów stomatologicznych stosowanych przy udzielaniu świadczeń gwarantowanych. Ten sam, którego być może - tego nie wiemy na pewno - dni są policzone.

A oto pełna treść odpowiedzi NFZ:

Rozporządzenie ministra zdrowia z 30 sierpnia 2009 roku w sprawie wykazu gwarantowanych świadczeń lekarza dentysty i materiałów stomatologicznych oraz rodzaju dokumentu potwierdzającego uprawnienia do tych świadczeń (Dz. U. 09.140.1144 ) z póź. zm. określa w załączniku Nr 12 WYKAZ MATERIAŁÓW STOMATOLOGICZNYCH STOSOWANYCH PRZY UDZIELANIU ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH 1. Materiały stomatologiczne stosowane przy udzielaniu świadczeń gwarantowanych dla wszystkich świadczeniobiorców: 1) materiał do wypełnień czasowych; 2) cementy podkładowe na bazie wodorotlenku wapnia, cement fosforanowy; 3) cementy glasjonomerowe; 4) kompozytowy materiał chemoutwardzalny do wypełniania ubytków w zębach przednich górnych i dolnych (od 3+ do +3, od 3- do - 3); 5) amalgamat kapsułkowy typu non gamma 2; 6) materiały do wypełnień kanałów korzeniowych; 7) ćwieki gutaperkowe; 8 ) masa wyciskowa alginatowa; 9) masa do wycisków czynnościowych przy bezzębiu; 10) nici chirurgiczne; 11) szyny unieruchamiające, drut ligaturowy. 2. Materiały stomatologiczne stosowane dodatkowo przy udzielaniu świadczeń gwarantowanych dzieciom i młodzieży do ukończenia 18. roku życia: 1) światłoutwardzalny materiał kompozytowy do wypełniania ubytków w zębach siecznych i kłach w szczęce i żuchwie; 2) laki szczelinowe; 3) lakiery; 4) cement chirurgiczny jako opatrunek przy zabiegach w obrębie przyzębia. Za świadczenia, które nie są gwarantowane - pacjent płaci 100 % wartości wykonanej usługi ceny za takie świadczenia są umowne.

- Po zlikwidowaniu tego załącznika (nr 12 - przyp. red.) pacjent będzie mógł teoretycznie dochodzić wykonania usługi gwarantowanej z użyciem takiego materiału , jaki dyktuje wiedza medyczna. I będzie miał od prawnej strony rację, gdyż jeśli nie wiadomo co jest gwarantowane, to nie wiadomo również co NIE JEST gwarantowane (tę formułę stosuje orzecznictwo SN w tych sprawach - komentował dla infoDENT24.pl 25 lipca lek. dent. Andrzej Cisło). Opinia, w kontekście wątpliwości pacjentów, wydaje się być wyjątkowo trafna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH