PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Zakwaterowanie podczas kursu może stanowić przychód lekarza

Autor: Pozostałe źródła
23-11-2012, 06:14
Zakwaterowanie podczas kursu może stanowić przychód lekarza (źródło: sxc.hu)
Zakwaterowanie podczas kursu może stanowić przychód lekarza (źródło: sxc.hu)
Lekarze uczestniczący w kursie opłaconym przez sponsora muszą zapłacić PIT od opłat dotyczących m.in. zakwaterowania, o ile sponsor zaliczył je do kosztów podatkowych - orzekł 19 listopada Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (

sygn. akt III SA/Wa 257/12.).

Wyrok nie dotyczy przedsiębiorstwa z sektora stomatologicznego, skarżąca firma zajmuje się reklamą lekarstw. Jest organizatorem kongresów, konferencji i szkoleń medycznych. Część lekarzy bierze w nich udział bezpłatnie, na podstawie umowy sponsorskiej.
Przychód lekarza - interpretacja WSA
Spór w sądzie dotyczył tego, czy wydatki na udział w konferencji ponoszone w związku z taką umową, są w przypadku lekarza zwolnione z PIT i w efekcie, czy spółka musi wysyłać informacje PIT-8C (do tej pory tak robiła).

Chodzi o zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) w związku z art. 21 ust. 13 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.). Zgodnie z tym pierwszym przepisem zwolnione z podatku są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem, do wysokości określonej w odrębnych ustawach. Natomiast ust. 13 zastrzega, że zwolnienie stosuje się tylko, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów.

Sąd orzekł, że otrzymane przez lekarzy świadczenia, czyli koszty zakwaterowania, wyżywienia i przejazdów, będą zwolnione z PIT pod warunkiem, że spółka nie zaliczyła ich do kosztów uzyskania przychodów.

Ponieważ organizator konferencji przyznał, że wydatki te zalicza do swoich kosztów, to lekarze będą musieli zapłacić podatek dochodowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   przychód lekarza   opodatkowanie kursów   Podatki   Koszty  

POLECAMY W SERWISACH