PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zabieg stomatologiczny w narkozie nie uzyskał akceptacji NFZ

Autor: miro • Źródło: WSA/infoDENT24.pl
16-01-2023, 09:30
Zabieg stomatologiczny w narkozie nie uzyskał akceptacji NFZ Zbieg stomatologiczny poza Polską, kiedy refundowany? Fot. AdobeStock
Pacjentka z niepełnosprawnościami poddana została w Czechach stomatologicznemu zabiegowi w narkozie. Według NFZ przebieg procedury medycznej nie pozwalał na zwrot jego kosztów. Sprawa trafiła do sądu.
  • NFZ nie chciał zwrócić kosztów zabiegu stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym wykonanego w Czechach
  •  Odmowa refundacji poniesionych kosztów leczenia poza granicami Polski wynikała m.in. z braku anestezjologów podczas zabiegu i ustalenie jego przebiegu w trakcie telekonsultacji
  • Sprawa trafiła do WSA, który uznał racje NFZ  

Zabieg stomatologiczny w narkozie wykonany w Czechach 

Kobieta z niepełnosprawnościami przedstawiła wniosek o zwrot kosztów leczenia stomatologicznego, wykonanego w Czechach  w znieczuleniu ogólnym. Klasyfikacja do zabiegu stomatologicznego, w narkozie odbyła się w trybie telekonsultacji. Taki mechanizm jest dopuszczalny prawem na terenie Czech, w Polsce niestety nie.

Drugim zastrzeżeniem ze strony NFZ był fakt nieobecności podczas leczenia stomatologicznego anestezjologa. Taka forma realizowania operacji nie jest możliwa w Polsce. To były dwie zasadnicze przyczyny, dla których publiczny płatnik odmówił refundacji kosztów.

Z decyzją taką nie zgodziła się pacjentka i wniosła sprawę do sądu.

Obowiązek oceny procedur medycznych    

NFZ musi sprawdzić, czy świadczenie udzielone w UE (poza granicami Polski) wymienione zostało w wykazie świadczeń gwarantowanych.

Fundusz ma obowiązek ustalić czy świadczenie zdrowotne, mające podlegać refundacji, znajduje się w koszyku świadczeń gwarantowanych i warunki jego realizacji spełniają wymogi świadczenia gwarantowanego.

Pacjentka domagała się zwrotu kosztów zabiegu dentystycznego, wykonanego w pełnym uśpieniu, ale nie przedstawiła dokumentacji anestezjologicznej i dowodów, które by uzasadniały sposób wykonania zabiegu (chodzi m.in. o obecność podczas realizacji świadczeń stomatologicznych i anestezjologicznych odpowiednio wyszkolonego personelu ).

Przy braku niezbędnych materiałów, które mogłyby podlegać ocenie NFZ. Prośba o zwrot kosztów leczenia stomatologicznego została odrzucona. Decyzja jest słuszna - ocenił WSA w Kielcach.

Wyrok WSA w Kielcach z 8 grudnia 2022 r. I SA/Ke 421/22

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH