PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Za co odpowiada lekarz w trakcie specjalizacji z chirurgii stomatologicznej

en
11-12-2020, 13:49
Za co odpowiada lekarz w trakcie specjalizacji z chirurgii stomatologicznej Zawiłości prawnych aspektów rezydentury (fot. pixabay)
Klauzula dobrego Samarytanina wprowadzona ostatnio nowelą ustawy covidowej zwolniła z odpowiedzialności lekarzy tylko za leczenie COVID-19. Jeśli pacjent ma choroby współistniejące, to lekarz a także rezydent nie jest zwolniony z odpowiedzialności za leczenie. Za co w tej sytuacji odpowiadają rezydenci?

Lekarz-rezydent jest on uprawniony do udzielania wszelkich świadczeń zdrowotnych, o ile z przepisu prawa nie wynika ich zastrzeżenie. Niemniej jednak jeśli lekarz zdobywający specjalizację udziela świadczeń zdrowotnych w ramach swobody wykonywania zawodu na tzw. wolnym rynku, to tu  nie ma statusu rezydenta i ponosi pełną odpowiedzialność prawną za udzielane świadczenia zdrowotne.

Mniej jednoznaczna jest sytuacja lekarzy, którzy wykonują usługi medyczne w ramach wykonywania obowiązków rezydenckich w podmiocie leczniczym, w którym odbywają rezydenturę lub staż. Jeśli rezydent wykonywał czynność medyczną np diagnostykę lub zabieg leczniczy, ale nabył jeszcze umiejętności samodzielnego jej wykonywania, to za jego błędy ponosi odpowiedzialność nadzorujący go kierownik specjalizacji. Ten zaś lekarz-rezydent, który nabył już te umiejętności, ponosi odpowiedzialność sam. Ta sytuacja szczególnie odnosi się do chirurgii stomatologicznej czy implantologii stomatologicznej.

Poza tym odpowiedzialność lekarza-rezydenta zależy od tego, czy dochował obowiązujących w określonym podmiocie leczniczym procedur związanych z zawiadomieniem kierownika specjalizacji lub innego lekarza uprawnionego (lekarza dyżurnego) o proponowanym i wykonywanym przez siebie badaniu diagnostycznym i jego interpretacji, rozpoznaniu, sposobie leczenia, rokowaniach i zaleceniach dla pacjenta. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
rezydentura   specjalizacja  

POLECAMY W SERWISACH