PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Wysokie opłaty za odpady: RPO ujmuje się za gabinetami stomatologicznymi

en
06-05-2021, 11:26
Rzecznik Praw Obywatelskich wspiera lekarzy dentystów ws. opłat za śmieci, które wyliczane na podstawie nowych wytycznych tzw. ustawy śmieciowej są w  przypadku gabinetów stomatologicznych nieadekwatne, wygórowane i krzywdzące.

Systemowe rozwiązanie przyjęte przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy ma charakter zbyt ogólny. Nie uwzględnia bowiem podmiotów wytwarzających  głównie odpady medyczne, które stanowią szczególną kategorię odpadów, bo ściśle powiązaną z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Są one utylizowane w odmienny sposób niż odpady komunalne. Proces ten realizowany jest przez wyspecjalizowane firmy, a koszt takiej usługi gabinety ambulatoryjnej opieki zdrowotnej i gabinety stomatologiczne pokrywają z własnych środków. Przez to odpadów komunalnych znajdujących się w gestii miasta pozostaje relatywnie mało. Tym samym koszty wyliczane na podstawie nowych wytycznych są w tym konkretnym przypadku nieadekwatne, wygórowane i krzywdzące. Prostą metodą zweryfikowania takiego stanu rzeczy jest wgląd w Bazę Danych Odpadowych, gdyż podmioty wytwarzające odpady medyczne zobowiązane są do ich ewidencjonowania za pośrednictwem indywidualnego konta w systemie BDO.

Spór o opłaty za odpady trafia do sądu

Jesienią 2020 r. uchwała warszawskiej rady miejskiej została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Admiracyjnego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Rzecznik Praw Lekarza OIL w Warszawie dr Monika Potocka zdecydowała wówczas o sformułowaniu wniosku o dopuszczenie RPL do udziału w postępowaniu w charakterze uczestnika, uzasadniając to tym, że jego wynik będzie mieć bezpośredni wpływ na interes prawny lekarzy oraz lekarzy dentystów prowadzących gabinety ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w budynkach mieszkalnych. WSA przychylił się do tego wniosku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
RPO   odpady medyczne   Koszty   ORL w Warszawie   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH