PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Wysokie opłaty za odpady: RPO ujmuje się za gabinetami stomatologicznymi

Autor: nieck • Źródło: en
06-05-2021, 11:26
Wysokie opłaty za odpady: RPO ujmuje się za gabinetami stomatologicznymi Spór o opłaty za odpady z gabinetów dentystycznych (fot. Pixabay)
Rzecznik Praw Obywatelskich wspiera lekarzy dentystów ws. opłat za śmieci, które wyliczane na podstawie nowych wytycznych tzw. ustawy śmieciowej są w  przypadku gabinetów stomatologicznych nieadekwatne, wygórowane i krzywdzące.
  • Uchwała  śmieciowa nie uwzględnia specyfiki gospodarowania odpadami w gabinecie stomatologicznym.
  • Nowe stawki są nadmiernie wysokie w porównaniu do ilości produkowanych odpadów przez gabinet stomatologiczny.
  • Uchwała warszawskiej rady miejskiej ws. śmieci została zaskarżona do WSA przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie.

Zgodnie z tzw. uchwałą śmieciową zużycie śmieci szacuje się na podstawie zużycia wody i dotyczy to także podmiotów prowadzących działalność leczniczą bez uwzględnienia ich specyficznej polityki gospodarowania odpadami.

Tymczasem odpady w gabinecie stomatologicznym (przynajmniej ich zdecydowana większość) – jako odpady medyczne - muszą być traktowane w sposób szczególny, a więc: składowane (z zachowaniem rygorystycznych zasad bezpieczeństwa), odbierane (przez specjalistyczne, koncesjonowane firmy) i opłacane (naliczane są wyjątkowo wysokie stawki), o czym infoDENT24.pl szczegółowo informował w grudniu 2020 r w tekście Co zrobić, żeby warszawscy dentyści nie zostali przygnieceni opłatami za śmieci.

W pandemii COVID-19 wyjątkowo wysokie rachunki także za wodę

Nowy sposób wyliczania opłat za odbiór odpadów komunalnych, oparty na ilości zużytej wody, postawi właścicieli gabinetów stomatologicznych przed kolejnym wyzwaniem finansowym. W warunkach pandemii koronawirusa płacą bowiem oni wyjątkowo wysokie rachunki za wodę. To zrozumiałe, gdyż jej zużycie, jest pochodną realizowania rozbudowanych i szczególnie często powtarzanych procedur związanych z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego.

Niestety tzw.  uchwała śmieciowa warszawskiej rady miejskiej spowodowała, że gabinety stomatologiczne i ambulatoryjne są zobowiązane do ponoszenia opłat niewspółmiernie wysokich do rzeczywistej ilości produkowanych odpadów.

RPO po spotkaniu z ORL wspiera środowisko lekarzy dentystów


Rzecznik Praw Lekarza dr Monika Potocka oraz wiceprezes ORL ds. lekarzy dentystów i przewodniczący Komisji ds. Lekarzy Dentystów dr n. med. Dariusz Paluszek zainicjowali spotkanie z dyrektorem reprezentującym Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich w związku z uchwałą Rady Miasta Stołecznego Warszawy, zgodnie z którą zużycie śmieci szacuje się na podstawie zużycia wody i dotyczy to także podmiotów prowadzących działalność leczniczą bez uwzględnienia ich specyficznej polityki gospodarowania odpadami.

Szczególnie ważnym elementem rozmowy było to, że znaczna część odpadów produkowanych przez takie placówki jest odbierana na podstawie oddzielnych umów o odbiór odpadów medycznych. Podczas telekonferencji zadeklarowane zostało wsparcie ze strony Biura Rzecznika Praw Obywatelskich dla środowiska lekarskiego.

SŁOWA KLUCZOWE
RPO   odpady medyczne   Koszty   ORL w Warszawie   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH