PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Wyrzutnia zużytego powietrza z gabinetu stomatologicznego a sprawa Polska

ms
21-09-2020, 08:16
Wyrzutnia zużytego powietrza z gabinetu stomatologicznego a sprawa Polska Dentysta kością niezgody na osiedlu Browar Gdański
Jakie jest stanowisko Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Infrastruktury w sprawie instalacji odprowadzającej do przestrzeni podziemnego garażu zużyte powietrze z gabinetu stomatologicznego usytuowanego na parterze jednego z budynków prestiżowego osiedla Browar Gdański, zlokalizowanego na terenie dawnego browaru w historycznej części Gdańska Wrzeszcza – pyta poseł Kacper Płażyński.

Interpelacja poselska zawiera szczegółowy opis sytuacji, począwszy od decyzji dewelopera sprzedaży lokali z przeznaczeniem na gabinet stomatologiczny bez powiadomienia właścicieli innych mieszkań, po wątpliwie – w ocenie posła – ekspertyzy nadzoru budowlanego i Sanepidu i patową sytuację, doprowadzającą do depresji użytkowników miejsc postojowych, znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie punktu zrzutu powietrza pochodzącego z gabinetu stomatologicznego. Mieszkańcy nieruchomości obawiają się o swoje zdrowie, szczególnie w sytuacji trwającej pandemii koronawirusa.

Poseł Kacper Płażyński zwraca uwagę ministerialnym urzędnikom, że decyzje administracyjne podejmowane w związku z licznymi interwencjami mieszkańców budynku, w którym funkcjonuje gabinet stomatologiczny, nie są zgodne z interesem społecznym i domaga się energicznych działań w tym zakresie.

Cała sytuacja ze szczegółami opisana jest tutaj

Kacper Płażyński pyta:
- Jakie jest stanowisko Ministerstwa Zdrowia oraz Infrastruktury w tej sprawie?
- Jak w tej sytuacji należałoby dalej postąpić, aby możliwie jak najszybciej oraz najsprawniej doprowadzić do ostatecznego rozwiązania występującego problemu?
- Czy przepisy polskiego prawa umożliwiają wyprowadzanie wyrzutni zużytego powietrza z gabinetów stomatologicznych (w tym również odpowietrzenia pomp ssących unitów dentystycznych) do podziemnej hali garażowej, a jeżeli tak, to jakie powinny być zachowane odległości wyrzutni od miejsca postojowego lub miejsc, w których mogą znajdować się ludzie, a także czy dopuszczalne jest, aby skuteczność oczyszczania powietrza była poniżej 100 proc. (w szczególności z urządzeń medycznych)?
- Czy w kontekście pandemii można liczyć na stosowne zmiany legislacyjne, które w sposób jednoznaczny zobowiązywać będą podmioty lecznicze, aby powietrze z pomieszczeń, w których udzielane są świadczenia zdrowotne wyprowadzane było wyłącznie na zewnątrz budynku z zachowaniem odpowiednich odległości?
- Czy Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Infrastruktury przeprowadzą postępowanie kontrolne w podległych im organach administracyjnych, takich jak Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Gdańsku oraz w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku mając na celu ustalenie, czy w wyżej wymienionych organach niniejsza sprawa została rozstrzygnięta w sposób prawidłowy?

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
gabinety stomatologiczne   Sanepid   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH