PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Wyrzutnia powietrza z gabinetu stomatologicznego – póki co nie ma przeciwskazań

Autor: miro • Źródło: ms
07-10-2020, 07:56
Wyrzutnia powietrza z gabinetu stomatologicznego – póki co nie ma przeciwskazań Dentysta kością niezgody na osiedlu Browar Gdański
Poseł Kacper Płażyński  chciał wiedzieć jakie są stanowiska Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Infrastruktury w sprawie instalacji odprowadzającej do przestrzeni podziemnego garażu zużyte powietrze z gabinetu stomatologicznego, usytuowanego na parterze jednego z budynków prestiżowego osiedla Browar Gdański, zlokalizowanego na terenie dawnego browaru w historycznej części Gdańska Wrzeszcza. Odpowiedź przyszła z Ministerstwa Rozwoju.

Robert Nowicki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju poinformował zainteresowanych, że zatwierdzony projekt budowlany obejmował wykonanie wentylacji mechanicznej z zastosowaniem zbiorczego kanału wyrzutni wyprowadzonego do przestrzeni hali garażowej. Część projektu dotycząca branży sanitarnej (w tym wentylacji) została wykonana przez osoby posiadające stosowne uprawnienia. Projekt został uzgodniony w zakresie instalacji wentylacji mechanicznej przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku. W ocenie PINB zatwierdzony projekt i przyjęte w nim rozwiązania nie były niezgodne z przepisami.

Ponadto w wyniku kontroli przeprowadzonej w pomieszczeniach gabinetów 15 października 2019 r. (w związku z pismem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku z 30 sierpnia 2019 r.) potwierdzono, że powietrze z gabinetów stomatologicznych jest prowadzone do centrali wentylacyjnej.

W związku z tą kontrolą właściciel gabinetów zobowiązał się do sporządzenia ekspertyzy technicznej wyjaśniającej zgodność instalacji wentylacyjnej z przepisami. Ponadto właściciel dokonał zmian w systemie wentylacji polegających na wymianie filtrów na filtry o większej skuteczności, zastosowaniu przepływowych lamp bakteriobójczych w pomieszczeniach, gdzie odbywa się leczenie pacjentów oraz zamontowaniu filtra za oczyszczaczem. Przeprowadzono przegląd, czyszczenie oraz dezynfekcję systemu wentylacji, co zostało potwierdzone w protokole Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku z 4 grudnia 2019 r.

Właściciel gabinetów podjął również działania mające na celu zaprojektowanie rozwiązań umożliwiających przeniesienie wylotu wentylacji z obecnego miejsca w hali garażowej do szybu wentylacyjnego budynku. Z uwagi na podjęte czynności PINB nie znalazł wówczas podstaw do przeprowadzania dodatkowych działań kontrolnych. PINB nie posiada aktualnych informacji na temat stanu projektu inwestycyjnego.

GINB poinformował również, że WINB jako organ nadzorujący administrację powiatową kontrolował działania PINB w tej sprawie w związku ze skargą z 27 stycznia 2020 r. Państwa A. i A. Ż. Organ wojewódzki uznał wówczas skargę za bezzasadną. Ponadto WINB poinformował, że wojewoda pomorski decyzją z 3 września 2020 r. odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta Gdańska o pozwoleniu na budowę z 2 grudnia 2015 r.

GINB zaznaczył, że 28 września 2020 r. wpłynęło do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego odwołanie od decyzji. Sprawa będzie zatem przedmiotem dalszych czynności administracyjnych podejmowanych w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego.

Cała odpowiedź tutaj

Czytaj także: Wyrzutnia zużytego powietrza z gabinetu stomatologicznego a sprawa Polska

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
gabinet stomatologiczny   Sanepid   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH