PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wyroki sądów lekarskich powinny być publiczne. Dlaczego nie są?

Autor: miro • Źródło: twitter/A. Cisło
02-01-2023, 13:17
Wyroki sądów lekarskich powinny być publiczne. Dlaczego nie są? Błędy medyczne lekarzy to tylko część spraw, którymi zajmują się sądy lekarskie Fot. AdobeStock
Po raz kolejny postulat upublicznienia wyroków sądów lekarskich – przedstawił lek. dent. Andrzej Cisło, odnosząc się do zarzutów Jana Pospieszalskiego co do wyroków wydawanych wobec medyków przez medyków. Chodzi o skrywanie linii orzecznictwa przy podejmowaniu decyzji o winie i karze.
  • Jan Pospieszalski stawia pytanie o merytoryczne przygotowanie sądów lekarskich do wydawania orzeczeń w sprawach dotyczących np. zasadności noszenia maseczek higienicznych, czy trafności realizowania procedury kwarantanny
  • Lek. dent. Andrzej Cisło wskazuje na konieczność wprowadzenia publicznej bazy orzecznictwa sądów lekarskich, gdyż taka wiedza pomogłaby m.in. w przygotowaniu linii obrony w rozprawach prowadzonych przez lekarzy i lekarzy dentystów   
  •   Przy okazji wymiany poglądów nad jakością wyroków pojawiał się także postulat likwidacji sądów lekarskich i oddanie spraw w ręce profesjonalistów  

Sądy lekarskie w sprawach głoszonych przez lekarzy poglądów 

Jan Pospieszalski w tygodniku „Do Rzeczy” skrytykował fakt wydawania orzeczeń przez sądy lekarskie w sprawach dotyczących poglądów medycznych głoszonych przez lekarzy i lekarzy dentystów. Publicysta dociekał jak to jest, że przed sądami lekarskimi stają niekiedy osoby o uznanym dorobku naukowym i o dużym prestiżu w zawodzie, tylko dlatego, że krytykują tezy przyjęte przez „szeroko rozumiane” środowisko medyczne. Kto ma odpowiednie kwalifikacje, aby móc obiektywnie zweryfikować obowiązującą doktrynę?  Kto autorytatywnie może stwierdzić jaka jest wiedza oparta na niepodważalnych faktach medycznych - zastanawia się autor publikacji

Jan Pospieszalski podaje przykłady z początkowego okresu pandemii koronawirusa. Przed sądami lekarskimi stawiani są bowiem doświadczeni medycy, krytykujący zasadność noszenia maseczek higienicznych lub procedury poddawania kwarantannie osób bezobjawowych (w tym lekarzy).

Publicysta zastanawia się czy w tego typu przypadkach  o winie i karze powinny decydować osoby często bez dorobku naukowego? W oparciu o jakie przesłanki (dowody naukowe) podejmowane są takie, a nie inne decyzje w sprawach dotyczących opinii odrębnych, niezgodnych z dominującymi poglądami w środowisku samorządu lekarskiego.

Zasadność stworzenia publicznej bazy wyroków sądów lekarskich

Andrzej Cisło, wiceprezes NRL VIII kadencji, przytaczając zarzuty i wątpliwości Jana Pospieszalskiego, ponawia postulat stworzenia publicznej bazy wyroków sądów lekarskich. W jego opinii, system publicznego orzecznictwa sądów lekarskich oczyściłby atmosferę postrzeganą niekiedy jako przejaw „sądów kapturowych”.

Andrzej Cisło wskazuje na racjonalność stworzenia bazy orzecznictwa sądów lekarskich, chociażby dlatego, że byłaby to znakomita podstawa do budowy linii obrony w konkretnych sprawach.

Merytoryczne przygotowanie sądów lekarskich  

Postulat słuszny, ale czy możliwy do przeforsowania? Istnieje obawa, że wówczas okazałoby się, iż orzecznictwo jest po prostu niespójne, a wyroki wydawane chaotycznie?

Jednym z pierwszych wątków, które pojawiły się przy okazji, zainicjowanej przez Andrzeja Cisłę, wymiany poglądów - był postulat likwidacji sądów lekarskich i oddanie spraw w ręce profesjonalistów.

W toku wymiany poglądów padł zarzut o przetrzymywanie w zamrażalce niektórych spraw do momentu przedawnienia się zarzutów.

Przy okazji zgłoszono również wniosek o wprowadzenie dobrowolności należenia do samorządu lekarzy i lekarzy dentystów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
sąd   Andrzej Cisło   błąd dentysty  

POLECAMY W SERWISACH