• Amalgamatu nie wolno stosować u dzieci do 15 roku życia, karmiących piersią i kobiet w ciąży.

  • Z biegiem lat z amalgamatowego wypełnienia wydostają się mikrodrobiny. Są to opary szkodliwe dla środowiska, ale również dla zdrowia dentystów i pacjentów.

  • Amalgamat jest najtrwalszy, jednocześnie  wskaźnik błędów przy uszczelnianiu otworu innymi materiałami jest niestety wyższy. Alternatywne rozwiązania wciąż nie są konkurencyjne.

Amalgamat stomatologiczny: UE - przeciwko

UE zapowiada restrykcje, które mają zakazać używania amalgamatu dentystycznego do 2030 r. Niektóre kraje UE skracają ten czas. W Niemczech około 50 organizacji i stowarzyszeń medycznych oraz zajmujących się ekologią, a także część naukowców prowadzą kampanię na rzecz zakazu stosowania amalgamatu do 2025 r.

W „Deklaracji Amalgamatu” z Bonn wskazuje się m.in., że podczas zakładania i usuwania tego typu plomb toksyczna - rtęć dostaje się do powietrza i wody. Chodzi o ochronę środowiska, ale także o troskę o pacjentów i zespoły praktyków – mówi Sylvia Gabel ze Stowarzyszenia Zawodów Medycznych, które popiera szybkie wycofanie z użycia amalgamatu.

- Oczywiście, że po krótkim czasie materiał stwardnieje, ale i tak z biegiem lat wydostają się z niego mikrodrobiny. Są to opary szkodliwe również dla zdrowia dentystów - wyjaśnia Gabel.

Głos za amalgamatem

Carsten Hünecke stomatolog z Magdeburga i prezes Stowarzyszenia Stomatologicznego Saksonii-Anhalt nadal regularnie używa amalgamatu do wypełnień dentystycznych. Co prawda dużo mniej niż 20 czy 25 lat temu, ale nie jest tak, że amalgamat zniknął z jego praktyki. W każdym indywidualnym przypadku Hünecke omawia z pacjentem zalety i wady kontrowersyjnego materiału.

- Leczę pacjentów, którzy mają wypełnienia amalgamatowe, od 40 czy nawet 50 lat. Nie znam żadnych innych materiałów, które stosowane w wypełnieniach trzymałyby się bez zarzutu przez tak długi czas – komentuje niemiecki dentysta.

Oczywiście, że największą wadą amalgamatu jest rtęć, z drugiej strony materiał ten jest niedrogi, wytrzymały i znakomicie spełnia swoją rolę w przypadkach rozległych wypełnień.

Hünecke nie wierzy, że stomatolodzy mogą sobie poradzić bez amalgamatu, i to pomimo coraz to nowych alternatyw.

Amalgamat za tani, żeby z niego zrezygnować?

Amalgamatu nie wolno stosować u dzieci do 15 roku życia, karmiących piersią i kobiet w ciąży. W przeciwnym razie zakłady ubezpieczeń zdrowotnych w Niemczech nie pokrywają kosztów wypełnień lub pokrywają je tylko częściowo, wyjaśnia Gabel.

- Z drugiej strony kiedy leczy się osoby z rodzin znajdujących się w kiepskiej sytuacji ekonomicznej, często stosowane są wypełnienia amalgamatowe, aby nie było dodatkowej opłaty dla pacjenta – dodaje przedstawicielka Stowarzyszenia Zawodów Medycznych.

Sylvia Gabel chciałaby, aby ubezpieczyciele wzięli na siebie wyższe koszty alternatywnych wypełnień w przypadku wszystkich pacjentów, niezależnie od wersji ubezpieczenia.

- Taka zmiana wymagałaby czasu, mówi Hünecke. Pacjent musi wiedzieć, że amalgamat jest najtrwalszy, jednocześnie  wskaźnik błędów przy uszczelnianiu otworu innymi materiałami jest niestety wyższy. W jego ocenie, alternatywne rozwiązania nie zostały jeszcze odpowiednio zbadane. - Jeśli sytuacja w tym zakresie się poprawi, dentyści będą ostatnimi, którzy trzymaliby się amalgamatu - obiecuje Hünecke.

Nie wymieniać wypełnień amalgamatowych

Dentysta z Magdeburga ostrzega przed wymianą wypełnień amalgamatowych bez powodu medycznego. Opary rtęci mogą również ulatniać się podczas usuwania wypełnień. Separatory amalgamatu nie rozwiązują wszystkich problemów.

Czytaj także: Koniec z amalgamatem do 2025 r. – pytanie o wsparcie środowiska stomatologicznego