PARTNER PORTALU
partner portalu

Wynagrodzenie lekarzy i lekarzy dentystów w okresie kwarantanny

ms
16-06-2020, 10:29
Wynagrodzenie lekarzy i lekarzy dentystów w okresie kwarantanny Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko (foto: Fotolia/PTWP)
Czy prowadzone są prace legislacyjne nad nowelizacją art. 4c ustawy antycovidowej w kierunku objęcia wszystkich osób wykonujących zawód lekarza lub lekarza dentysty, a przebywających na obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych zasiłkiem chorobowym w wysokości 100 proc. wynagrodzenia lekarza lub lekarza dentysty – pyta poseł Jarosław Rzepa.

Parlamentarzysta chciał także wiedzieć czy polityka państwa w zakresie wynagradzania lekarzy i lekarzy dentystów w okresie podlegania obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, zmierza do zróżnicowania sytuacji lekarzy wykonujących swoje obowiązki na podstawie umów innych niż umowa o pracę, w szczególności przy tym samym stopniu zagrożenia zarażeniem?

Józefa Szczurek-Żelazko, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia w odpowiedzi na pytania posła Jarosława Rzepy przedstawiła szeroki przegląd uregulowań prawnych w tym względzie, dodając na końcu, że kolejnych zmian regulujących wynagrodzenia lekarzy i lekarzy dentystów nie będzie:
Odnosząc się do sytuacji osób wykonujących zawód medyczny, zauważyć należy, iż ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, z późn. zm.), zwaną dalej „specustawą” - zawiera rozwiązania dotyczące m.in. zasad ustalania wysokości wynagrodzenia / zasiłku chorobowego dla osób wykonujących zawody medyczne za czas niezdolności do pracy spowodowanej wirusem SARS-CoV-2.

Na podstawie obowiązujących przepisów tj. art. 4c specustawy: „W okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ubezpieczonemu wykonującemu zawód medyczny zatrudnionemu w podmiocie leczniczym, w okresie podlegania obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, o których mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi,  wynikających z pozostawania w styczności z osobami chorymi z powodu COVID-19 w związku wykonywaniem obowiązków wynikających z zatrudnienia w podmiocie leczniczym oraz w czasie niezdolności do pracy z powodu COVID-19 powstałej w związku wykonywaniem obowiązków wynikających z zatrudnienia w podmiocie leczniczym przysługuje zasiłek chorobowy, którego miesięczny wymiar wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku obliczonej na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.”

Powyższy przepis znajduje zatem zastosowanie zarówno w przypadku pracownika, jak też osoby zatrudnionej w podmiocie leczniczym na podstawie umowy cywilnoprawnej, jeżeli zajdzie sytuacja, o której mowa w tym przepisie.

Podkreślenia wymaga, że art. 4c specustawy będzie zastosowany do obliczenia wysokości zasiłku chorobowego osoby wykonującej zawód medyczny, ale wyłącznie jeżeli jest ona ubezpieczona.

W przypadku osoby zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej zasiłek chorobowy zostanie wypłacony osobie, która dobrowolnie opłacała składki na ubezpieczenie chorobowe zgodnie z przepisami ww. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

POLECAMY W SERWISACH

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.