PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Wymaganie zaszczepienia się przez pracowników – pozaprawne

Autor: miro • Źródło: ms
15-01-2021, 08:15
Wymaganie zaszczepienia się przez pracowników – pozaprawne Szczepionka przeciwko COVID-19
Prokuratura wszczęła śledztwo przeciwko właścicielowi gabinetu stomatologicznego, który zażądał, aby jego pracownicy zaszczepili się przeciwko COVID-19.

Jak informowaliśmy dentysta z Pfaffenhofen nałożył na swoich pracowników obowiązek szczepień przeciwko koronawirusowi.

- Wszyscy pracownicy gabinetów stomatologicznych muszą być zaszczepieni. Ci, którzy nie zaakceptują takiego wymogu, zostaną zwolnieni z pracy bez wynagrodzenia – napisał Maximilian Weiland dentysta z okręgu Pfaffenhofen w Górnej Bawarii za pośrednictwem WhatsApp (do pracowników dwóch gabinetów stomatologicznych, których jest właścicielem).

Weiland uzasadniał swoją decyzję w następujący sposób: jeśli któryś z moich pacjentów zostanie zarażony koronawirusem, wtedy ja odpowiadam za skutki takiego zdarzenia. Sam decyduję kogo zatrudniam, a kogo nie - tłumaczył dentysta.

Skarga na takie postępowanie została złożona przez monachijskiego działacza Christiana Szabó. Dentysta przyznał, że dobór słów być może był niefortunny, ale nie zmienił zdania. Maximilian Weiland zapowiada, że w razie potrzeby jest gotowy na spór sądowy z pracownikami.

Może się to zdarzyć bardzo szybko, gdy prokurator uzna, że doszło do popełnienia przestępstwa.

Sytuacja prawna jest niejasna, ponieważ nie ma ustawowego obowiązku szczepień personelu medycznego. Prawnik ds. zatrudnienia, Peter Betz, powiedział, że szczepienie nakazane przez pracodawcę narusza ogólne prawa pracownicze.

- To, co dentysta z Górnej Bawarii chce narzucić swoim pracownikom, należałoby potraktować jako przymus.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH