PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Wszystko co powinieneś wiedzieć o EDM, a nie masz kogo zapytać (cz. I)

miro
13-09-2013, 00:01
Wszystko co powinieneś wiedzieć o EDM, a nie masz kogo zapytać (cz. I) Wszystko co powinieneś wiedzieć o EDM, a nie masz kogo zapytać (cz. I)
Sytuacja na polu elektronicznych dokumentów medycznych (EDM) przypomina baśń o królestwie. Dróg do tego królestwa wiedzie wiele, ale która z nich jest najmniej uciążliwa - i co najważniejsze - jak omijać te ślepe - takiej wiedzy z reguły lekarz dentysta nie ma i mieć nie będzie. Ważne, żeby skorzystać z doświadczenia tych, którzy nieomylnie zaprowadzą do celu. W ciągu najbliższych kilku dni przedstawimy rady specjalisty od EDM - Wojciecha Kulbińskiego, menagera w Asseco Poland.

Czy wiesz, że do 1 sierpnia 2014 roku wszystkie podmioty lecznicze mają obowiązek zaimplementować elektroniczny system obiegu dokumentacji medycznej? Co może bardziej zirytować lekarza dentystę niż takie oto pytanie? Nierzadko zdarza się, że w oparciu o zdawkowe - i co gorsza - zafałszowane informacje dentyści obligowani są do zakupu czegoś co ma być im niezbędne w prowadzeniu usług stomatologicznych.

Sytuację w elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) komplikuje fakt, że rząd niebagatelnymi nakładami, rzędu 713 mln zł, wdraża właśnie nietuzinkowy projekt o dość skomplikowanej nazwie: Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (P1). Już sam koszt przedsięwzięcia wskazuje na to, że budowana elektroniczna platforma usług publicznych w zakresie ochrony zdrowia będzie narzucała standardy.
 

infoDENT24.pl: Czy, a jeżeli tak, to w jakim stopniu standardy te uwzględniają elektroniczne systemy przetwarzania danych, te już przeze mnie kupione i te, które chciałbym właśnie nabyć.

Wojciech Kulbiński AssecoWojciech Kulbiński: Przepisy regulujące kwestie dotyczące stosowania dokumentacji elektronicznej obowiązują już od pewnego czasu, tak więc standardy, które powinna spełniać EDM są ściśle określone. Proces wdrażania przedsięwzięcia, jakim jest Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych. P1 to jedno, a elektroniczna dokumentacja wewnętrzna wspomagająca codzienną pracę przychodni lub gabinetu stomatologicznego - drugie. Dobrze skonstruowany program musi skutecznie rozdzielać poszczególne rodzaje dokumentacji, a tym samy zapewnić gromadzonym wewnętrznym informacjom dużą „odporność" na zmiany dotyczące formatów przekazywania dokumentacji na zewnątrz. 

infoDENT24.pl: To oczywiste, że mówimy o dwóch odrębnych bytach, tym niemniej powstaje zasadnicze pytanie w sprawie kompatybilności oferowanych programów EDM ze sztandarowym projektem rządowym P1, będącym przecież wciąż w stadium realizacji. W mojej głowie rodzi się oczywiste pytanie, wprowadzę oferowane mi rozwiązanie EDM, a tymczasem obligatoryjność stosowania procedur wymuszonych przez P1 sprawi, że albo będę musiał wyrzucić do kosza EDM i kupić rozwiązanie kompatybilne z P1, albo prowadzić dokumentację niejako podwójnie.

POLECAMY W SERWISACH