PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Wspólnota mieszkaniowa a gabinet stomatologiczny

14-05-2013, 00:01
Wspólnota mieszkaniowa a gabinet stomatologiczny (foto: sxc.hu)
Wspólnota mieszkaniowa a gabinet stomatologiczny (foto: sxc.hu)
Zdarza się, że właściciel lokalu mieszkaniowego chce zmienić jego przeznaczenie na użytkowy, aby uruchomić w nim gabinet stomatologiczny. Sprawa, chociaż nie prosta do sfinalizowania, jest łatwiejsza, gdy dotyczy wydzielonej prywatnej nieruchomości. Powstaje pytanie, jakie trzeba załatwić dodatkowe formalności, gdy lokal mieszkalny znajduje się w budynku wspólnoty mieszkaniowej.

Okazuje się jednak, że zmiana sposobu użytkowania lokalu nie wymaga uchwały właścicieli lokali wspólnoty mieszkaniowej. Nie mogą oni zatem podejmować żadnych uchwał, dotyczących praw odrębnej własności lokalu. Takie stanowisko przyjął m.in. Sąd Najwyższy w wyroku z 3 kwietnia 2009 r. (sygn. akt II CSK 600/08). Uchwała właścicieli wymagana jest tylko w przypadku spraw dotyczących wyłącznie spraw dotyczących zarządu nieruchomością wspólną, a nie odrębnej własności lokali (nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali).

Inną sprawą jest fakt, że właściciel każdej nieruchomości, a więc także uruchomionego gabinetu stomatologicznego, nie może zakłócać sąsiadom korzystania z ich lokali mieszkalnych (art. 222 par. 2 K.c.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lexDENT   lokal na gabinet   Wymogi - obowiązki  

POLECAMY W SERWISACH