PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

WIL: nie, dla zniesienia stażu podyplomowego medyków

Autor: nieck • Źródło: en
22-11-2021, 14:33
WIL: nie, dla zniesienia stażu podyplomowego medyków Zniesienie stażu podyplomowego to błędna decyzja (fot. Shutterstock)
Staż podyplomowy jest jedyną okazją, przed rozpoczęciem pracy zawodowej, na poznanie warunków pracy lekarza i lekarza dentysty. Likwidacja stażu  przyniesie szkody i lekarzom i pacjentom, protestuje WIL
  • Wielkopolskiej Izby Lekarskiej wydała stanowisko w sprawie zniesienia obowiązkowego stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów.
  • W jej ocenie to szkodliwa decyzja, która przyniesie negatywne  skutki dla całego systemu ochrony zdrowia.
  • Dla studentów medycyny i stomatologii staż podyplomowy jest szansą uzyskania praktycznych umiejętności zawodowych, gdyż w obecnym systemie nie ma możliwości pełnej realizacji programu studiów.
  • Wdrożenie likwidacji stażu podyplomowego musi poprzedzać gruntowna restrukturyzacja programów kształcenia.

 Okręgowa Rada Lekarska Wielkopolskiej Izby Lekarskiej skrytykowała plan likwidacji stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów. Wdrożenie w życie propozycji Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych przez Ministerstwo Zdrowia przyniesie negatywne skutki dla całego systemu ochrony zdrowia.

Staż podyplomowy umożliwia naukę samodzielnego wykonywania zawodu

Staż podyplomowy jest integralnym elementem procesu edukacji lekarzy i lekarzy dentystów. Właśnie staż pozwalającym na zdobycie kluczowych dla samodzielnej pracy umiejętności. Likwidacja stażu nie może się odbyć bez  reformy programu nauczania na uniwersytetach medycznych. Aby tego typu zmiana mogła być wprowadzona, można ją rozważać dopiero dla roczników dopiero rozpoczynających nauczanie w przyszłym naborze, którego tok studiów musiałby w pełni zostać przystosowany do planów likwidacji stażu podyplomowego lub skrócony o rok zgodnie z pierwotnymi założeniami.

 Wielkopolska Izba Lekarska protestuje też przed niekonsultowaniem takich zmian ze środowiskiem medycznym. Najlepszą drogą dla stworzenia odpowiednich reform w toku kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów jest praca w zespołach czterostronnych z udziałem przedstawicieli uczelni, izb lekarskich, Ministerstwa Zdrowia oraz reprezentantów studentów, podkreślają samorządowcy z Wielkopolski.

Za mało kadry akademickiej do kształcenia lekarzy

W porównaniu z tempem wzrostu liczby studentów kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego, bardzo wolno zwiększa się liczba wykwalifikowanej kadry akademickiej. To niestety pogłębiać jeszcze będzie trudności w tworzeniu korzystnych relacji uczeń-nauczyciel, które skutkują efektywnym przekazywaniem wiedzy zawodowej, praktycznej nauki postaw i etyki zawodu medycznego. Nie można zapominać, że epidemia SARS-CoV-2 spowodowała znaczne ograniczenia w praktycznej nauce zawodu w czasie zajęć klinicznych. Z powodu braku możliwości pełnej realizacji programu studiów studenci, właśnie w stażu podyplomowym widzą szansę uzyskania praktycznych umiejętności zawodowych.

SŁOWA KLUCZOWE
Ministerstwo Zdrowia   staż podyplomowy   lekarz dentysta   WIL  

POLECAMY W SERWISACH