PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ważne zmiany w Kodeksie pracy. Koniec z dyżurami dla medyków?

Autor: PTWP - RynekZdrowia.pl • Źródło: Rynek Zdrowia
24-06-2022, 06:26
www.rynekzdrowia.pl
Ważne zmiany w Kodeksie pracy. Koniec z dyżurami dla medyków? Od sierpnia br., wchodzą nowe regulacje związane z dyżurami Fot. AdobeStock
Zmiany w Kodeksie pracy wprowadzają dyrektywę work-life balance. Będą nowe urlopy, przepisy regulujące pracę zdalną, zostanie wprowadzona elastyczna praca dla rodziców dzieci do 8 roku życia. To szczególnie ważne dla pracowników medycznych pełniących dyżury.
  • Będzie rewolucja w  Kodeksie pracy, która dla wielu medyków oznacza koniec z dyżurami
  • Nowe przepisy określają dwa nowe urlopy, regulują pracę zdalną i co bardzo ważne uelastyczniają  czas pracy dla rodziców, którzy będą mogli odmówić dyżurowania, gdy opiekują się dzieckiem do 8 roku życia
  • Wprowadzane zmiany dostosowują Kodeks pracy do unijnej dyrektywy tzw. dyrektywy work-life-balance

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowe urlopy od sierpnia 2022.

Zmian w Kodeksie pracy wymaga wprowadzenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym rodziców lub opiekunów (tzw. dyrektywy work-life-balance).

Urlopy dla pracowników wprowadzane nowelizacją przepisów Kodeksu pracy

  •  urlop opiekuńczy (5 dni na zapewnienie osobistej opieki albo wsparcia osobie będącej krewnym). Urlop bezpłatny, pracownik nie otrzyma w tym czasie wynagrodzenia, będzie udzielany na wniosek pracownika, w terminie nie krótszym niż 1 dzień przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.
  • 2 dni z powodu działania siły wyższej (w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych wypadkiem czy też chorobą). Prawo do urlopu będzie przysługiwać  w przypadku niezbędnej i natychmiastowej obecności w innym miejscu. Za czas zwolnienia od pracy pracownik zachowa prawo do 50 proc. wynagrodzenia obliczanego jak pensja za czas urlopu wypoczynkowego.

Ważna dla pracowników medycznych zmiana, która niewątpliwie poprawi sytuację pracowników ochrony zdrowia, wprowadza elastyczne godziny pracy dla rodziców dzieci do 8 roku życia.

Rodzice małych dzieci. Dłuższe urlopy

Zgodnie z projektowanymi zmianami urlop rodzicielski będzie dłuższy – obecnie wynosi on 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka oraz 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Według nowych regulacji urlop będzie wynosił odpowiednio 41 i 43 tygodnie.

Co również istotne, każdy z rodziców będzie miał także gwarancję 9 tygodni urlopu, który nie będzie mógł być przeniesiony na drugiego rodzica. Z kolei prawo urlopu rodzicielskiego będzie indywidualnym prawem każdego z rodziców i nie będzie już uzależniony od wykorzystania urlopu macierzyńskiego.

Będzie można odmówić dyżurowania w nocy

Ważną zmianą będzie również bardziej elastyczny czas pracy dla rodziców dzieci do 8 roku życia. Po wprowadzeniu przepisów pracodawca będzie musiał pisemnie poinformować o przyczynach odmowy udzielenia np. pracy zdalnej albo zgody na indywidualny czas pracy.

Wchodzi także przepis uniemożliwiający zlecanie przez pracodawcę (bez zgody pracownika) dyżuru nocnego, pracy w nocy czy też pracy w godzinach nadliczbowych pracownikowi, który opiekuje się dzieckiem do 8 lat. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lekarz dentysta   kodeks pracy  

POLECAMY W SERWISACH