PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Warunkowe wykonywanie zawodu dla tych, którzy nie zdali LDEK i LEK?

Autor: miro • Źródło: ms
29-01-2021, 13:25
Warunkowe wykonywanie zawodu dla tych, którzy nie zdali LDEK i LEK? Do pracy bez LDEK?
Średniorocznie ok. 10 - 20 proc. osób przystępujących do LEK i LDEK nie zadaje tych egzaminów i musi do nich przystępować ponownie, zasadnym jest umożliwienie tej grupie lekarzy i lekarzy dentystów warunkowego wykonywania zawodu, szczególnie w obecnej sytuacji braku kadr medycznych - uważa Prezydium NRL.


Mając na uwadze statystyki dotyczące zdawalności Lekarskiego Egzaminu Końcowego, Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego, zgodnie z którymi średniorocznie około 10-20 proc. osób przystępujących do LEK i LDEK nie zadaje tych egzaminów i musi do nich przystępować ponownie, zasadnym jest umożliwienie tej grupie lekarzy i lekarzy dentystów warunkowego wykonywania zawodu, szczególnie w obecnej sytuacji braku kadr medycznych.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej uważa, że konieczna jest pilna zmiana przepisów ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty w tym zakresie. Samorząd lekarzy i lekarzy dentystów proponuje aby - stosując analogię przepisów odnoszących się do lekarzy cudzoziemców, którym w trybie uproszczonym minister zdrowia warunkowo udziela zgody na wykonywanie zawodu lekarza - lekarzom i lekarzom dentystom, którzy ukończyli staż podyplomowy i nie uzyskali pełnego prawa wykonywania zawodu lekarza z powodu niezłożenia z wynikiem pozytywnym LEK albo LDEK, również przyznawać warunkowo uprawnienie do wykonywania zawodu na okres 5 lat.

Osoba taka powinna być uprawniona do wykonywania zawodu w konkretnym podmiocie leczniczym pod nadzorem lekarza posiadającego tytuł specjalisty lub lekarza z II stopniem specjalizacji wyznaczonego przez kierownika podmiotu leczniczego. W tym okresie lekarz ten powinien złożyć z wynikiem pozytywnym LEK lub LDEK, w przeciwnym razie jego warunkowe prawo wykonywania zawodu straci ważność.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
LDEK   NRL  

POLECAMY W SERWISACH