PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

W tych sytuacjach wymagana jest podwójna zgoda na leczenie. To bezwzględny warunek

Autor: miro • Źródło: infoDENT24.pl
02-08-2022, 06:29
W tych sytuacjach wymagana jest podwójna zgoda na leczenie. To bezwzględny warunek W tych sytuacjach wymagana jest podwójna zgoda na leczenie. To bezwzględny warunek Fot. Shutterstock
Jest taki przedział wiekowy, w którym rodzic nie może już samodzielnie decydować o leczeniu dziecka, a jednocześnie pociecha, bez akceptacji opiekuna prawnego, podejmować decyzji w tym zakresie też nie ma prawa. Co lekarz ma zrobić w tej sytuacji?
  • Pacjent w wieku od 16 do 18 lat ma prawo do współdecydowania o swoim zdrowiu. Współdecydowanie nie oznacza jednak pełnego prawa do podejmowania autonomicznych decyzji w tym zakresie
  • Jak postąpić ma lekarz, gdy zgoda na leczenie nie jest jednomyślna?
  • Pacjent, który ukończył 16. rok życia, ma prawo do uzyskania pełnej informacji o swoim stanie zdrowia?
  • Prawo dostępu do dokumentacji medycznej przysługuje pacjentom pełnoletnim oraz przedstawicielom ustawowym pacjentów małoletnich

Zgoda podwójna na leczenie. Kiedy nieodzowna

Pacjent w wieku od 16 do 18 lat ma prawo do współdecydowania o swoim zdrowiu. Podjęcie leczenia takiej osoby wymaga uzyskania zgody podwójnej.

Pacjent, który ma już lat 16, ale nie ukończył 18. roku życia nie posiada prawa do samodzielnego podejmowania decyzji co do zakresu i sposobu leczenia. Rozpoczęcie terapii takiej osoby nie może być podjęte bez zgody przedstawiciela ustawowego. Z drugiej jednak strony taki przedstawiciel także nie ma prawa samodzielnie decydować w imieniu dziecka (podopiecznego).

To oczywiste, że w takiej sytuacji terapia jest podejmowana gdy na dokumencie zgody widnieją dwa podpisy. Co jednak gdy za leczeniem obstają rodzice (przedstawiciel prawny), a zgody na nią nie wyraża dziecko (podopieczny)?

Co gdy nie ma jednomyślnej zgody na leczenie?

Co jednak jeśli pacjent sprzeciwia się leczeniu, którego żądają jego rodzice, albo na odwrót: on zgadza się na leczenie a opiekunowie prawni - nie?

W takiej sytuacji do podjęcia leczenia wymagane jest zezwolenie sądu opiekuńczego. Oczywiście o zezwolenie to nie musi występować lekarz, lecz osoba, która jest zainteresowana podjęciem leczenia.

Pacjent, który ukończył 16. rok życia, ma prawo do uzyskania pełnej informacji o swoim stanie zdrowia, a dokładnie o:

  • rozpoznaniu,
  • proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych,
  • dających się przewidzieć następstwach zastosowania albo zaniechania leczenia,
  • wynikach leczenia oraz rokowaniach.

Czy od tej zasady nie ma wyjątków? Są. Zgoda nie jest wymagana, gdy trzeba ratować ludzkie życie lub zdrowie. To sytuacja ekstremalna.

Komu przysługuje prawo dostępu do dokumentacji medycznej

Prawo dostępu do dokumentacji medycznej przysługuje pacjentom pełnoletnim oraz przedstawicielom ustawowym pacjentów małoletnich.

Pacjent, który nie ukończył 16. roku życia, ma prawo do uzyskania wszystkich informacji o leczeniu, ale tylko w takim zakresie, jaki jest potrzebny do prawidłowego przebiegu procesu diagnostycznego i terapeutycznego.

Uwaga, rodzice nie mogą upoważnić innych osób do wglądu w dokumentację dziecka, ponieważ upoważnienia takiego może udzielić tylko pacjent.

Zgodę na udzielanie informacji o przebiegu leczenia innym osobom może wyrazić tylko pacjent pełnoletni.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
pacjent   zgoda na leczenie  

POLECAMY W SERWISACH