W Sejmie pytają o technologie cyfrowe w medycynie

Wdrażanie cyfrowych technologii medycznych to proces, który wymaga czasu, zaangażowania personelu medycznego oraz pracowników działów IT, a także nakładów finansowych. Realizowanie go ma prowadzić do osiągnięcia poczwórnego celu, na który składają się: poprawa doświadczeń pacjenta i pracowników służby zdrowia, lepsze wyniki zdrowotne oraz obniżenie kosztów opieki nad chorym, czytamy w interpelacji.
W opinii Reiniera Schlatmanna, prezesa firmy Philips w krajach Europy Środkowo-Wschodniej: Digitalizacja jest kluczem do sukcesu transformacji służby zdrowia i odpowiedzią na wyzwania, które przed nią stoją. Dlatego otwartość pacjentów i lekarzy na nowoczesne technologie, widoczna w wynikach raportu Future Health Index 2019, to ważny i pozytywny sygnał dla cyfryzacji tego sektora w Polsce. Sprawna, kompleksowa wymiana informacji między wszystkimi uczestnikami tego systemu będzie miała nie tylko wpływ na poprawę efektywności terapeutycznej i kosztowej, ale pozwoli też pacjentom świadomie zarządzać swoim zdrowiem. W ujęciu długofalowym zaś przyczyni się do wzrostu jakości usług w polskiej służbie zdrowia. Digitalizacja obszaru opieki medycznej jest także jednym z podstawowych wymogów dla wdrożenia modelu Value-Based Care. To obecnie szeroko dyskutowana koncepcja w wielu krajach Europy. Jestem pewien, że Polska i inne kraje regionu będą czerpać korzyści z cyfrowej transformacji i poczynią znaczący postęp w tym obszarze dzięki swojej otwartości na zmiany.
Takie perspektywy skłoniły posłów do zadania ministrowi zdrowia następujących pytań:
- Jakie działania są podejmowane, aby zmniejszyć koszty opieki zdrowotnej za pomocą technologii cyfrowych?
- Czy inicjowane są działania zwiększające świadomość personelu medycznego na temat korzyści płynących ze stosowania cyfrowych rozwiązań medycznych?
- Czy Ministerstwo Zdrowia planuje opracowanie i wdrożenie rozwiązań umożliwiających udostępnianie danych medycznych w formie elektronicznej na temat pacjentów innym pracownikom służby zdrowia spoza danej placówki?
- Czy dostrzegana jest potrzeba interoperacyjności systemów dokumentacji medycznej?
Podobny temat poruszyła w swojej interpelacji posłanka Marta Kubiak powołując się na dane z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia przypomniała, że rozwiązania telemedyczne w naszym kraju stosuje zaledwie 8 proc. podmiotów leczniczych. Natomiast z dużym powodzeniem korzysta z nich sektor prywatny. Powiatowe centra telemedyczne, nie tylko ratowałyby szpitale powiatowe pod kątem ekonomicznym, ale także dawałyby szansę na zagwarantowanie kompleksowej opieki specjalistycznej zwłaszcza dla starzejącego się społeczeństwa polskiego.
Strona: 1 z 2
- 1
- 2
- następna »
-
COVID-19: po szczepionce poziom przeciwciał dużo wyższy niż u ozdrowieńców
techDENT -
Koronawirus 27 lutego 2021 r.: 303 zgony przy 12 100 zakażeniach
newsDENT -
Studia w formie zdalnej do 30 września
eduDENT -
COVID-19 spotęgował bruksizm
techDENT -
Śląski PTS organizuje webinar ze stomatologii cyfrowej
eduDENT -
Chirurg stomatolog prof. dr hab. Hanna Gerber z nominacją profesorską
eduDENT -
NRL domaga się od MZ działań ws ograniczenia palenia tytoniu
newsDENT -
Dodatki covidowe dla rezydentów i stażystów
bizDENT
-
Trwa nierówna walka o wsparcie gabinetów stomatologicznych
lexDENT -
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Studenci stomatologii powtórzą rok
bizDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Alignery mogą utrudniać zajście w ciążę?
techDENT -
Co czeka stomatologię w 2021 r.?
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Bielsko-Biała, śląskie -
lekarz dentysta
Mikołów, śląskie -
lekarz dentysta
WARSZAWA, mazowieckie