PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

W Sejmie o świadczeniach realizowanych przez higienistki stomatologiczne

Autor: nieck • Źródło: en
26-08-2021, 08:01
W Sejmie o świadczeniach realizowanych przez higienistki stomatologiczne Budynek Sejmu RP, Warszawa (fot. Shutterstock)
Grupa posłanek skierowało do ministra zdrowia interpelację w sprawie higienistek stomatologicznych.
  • Absolwentki szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie higienistka stomatologiczna są przygotowane do wykonywania świadczeń stomatologicznych z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej oraz współuczestniczenia w procesie leczenia.
  • Wobec braków kadrowych wśród lekarzy dentystów higienistki stomatologiczne mogłyby same zawierać kontrakty z NFZ na zabiegi profilaktyczne.
  • W opinii Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego zawód higienistki stomatologiczne ma duży potencjał. 

Posłanki Urszula Rusecka, Anita Czerwińska, Joanna Borowiak, Bożena Borys-Szopa, Teresa Wargocka postulują, aby higienistki stomatologiczne mogły same zawierać kontrakty z NFZ na zabiegi z zakresu profilaktyki stomatologicznej.

Pomysł tego postulatu to skutek rozmów z dentystami z wieloletnim stażem pracy. W ich opinii zabiegi z zakresu profilaktyki stomatologicznej, wykonywane pod nadzorem lekarza dentysty, powinny być kontraktowane z NFZ oddzielnie przez higienistki stomatologiczne.  

PTS: higienistki stomatologiczne mają duży potencjał

Posłanki przytaczają w interpelacji opinię Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, które jasno stwierdza, iż zawód higienistki stomatologicznej ma duży potencjał, który można wykorzystać w procesie leczniczym (z tym, że to zawsze lekarz ma być liderem zespołu stomatologicznego).

Według podstawy programowej kształcenia m. in. w zawodzie higienistki stomatologicznej nabywają one w trakcie nauki następujące kompetencje

Kompetencje nabywane przez higienistki stomatologiczne w trakcie nauki w szkole: 
- realizowania świadczeń z zakresu profilaktyki stomatologicznej;
- organizowania prac związanych ze świadczeniem usług z zakresu stomatologii;
- wykonywania czynności administracyjnych i prowadzenia dokumentacji związanej z funkcjonowaniem gabinetu dentystycznego;
- wykonywania wstępnych badań stomatologicznych, profilaktycznych, diagnostycznych i zabiegów rehabilitujących jamę ustną;
- prowadzenia stomatologicznej edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia w różnych środowiskach.

Posłanki oczekują od ministra zdrowia odpowiedzi na pytania:

Czy możliwe jest zrealizowanie ww. postulatu dotyczącego zmian w kontraktowaniu świadczeń przez NFZ w  opisanym zakresie?

Czy obecnie w Ministerstwie Zdrowia trwają prace mające na celu zmianę stanu prawnego?

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH