PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

W kasie fiskalnej wcześniej niż w kieszeni dentysty

Autor: Łukasz Sowa
28-09-2012, 04:16
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Kiedy trzeba przy pomocy kasy fiskalnej ewidencjonować 

przychód? Wydawać by się mogło, że jest to dość proste zagadnienie natury fiskalnej. Okazuje się jednak, że odpowiedź wcale nie jest taka prosta, a dla części właścicieli gabinetów stomatologicznych może być nawet zaskakująca.

Problem podniosła jedna z lekarek, która w gabinecie dentystycznym przyjmowała zapłatę w dwojaki sposób. Z reguły pieniądze były otrzymywane zaraz po zakończeniu wizyty, ale stosowano także inny sposób.

Część pacjentów nie płaciła od razu, tylko realizowała swoje zobowiązania w formie przelewu bankowego. Od momentu uzyskania świadczenia do chwili przelania pieniędzy mijało z reguły dwa tygodnie, ale były także dłuższe terminy zapłaty. Do kasy fiskalnej kwoty te wprowadzano najpóźniej przed rozpoczęciem dnia pracy następującym po dniu pojawienia się pieniędzy na koncie lekarza stomatologa.

Był to swoisty system ratalny, realizowany według harmonogramu spłaty należności za leczenie ortodontyczne na podstawie zawartych umów. Dokonywane przez pacjentów na rachunek bankowy wpłaty nigdy nie miły formy  zaliczek na poczet przyszłych świadczeń, a więc nie występowały przedpłaty.

Właścicielka praktyki stomatologicznej chciała wiedzieć, czy takie postępowanie jest zgodne z prawem, dlatego zapytała o to dyrektora urzędu skarbowego w Bydgoszczy.

 

Dyrektor odpowiedzi udzielił

Otóż jest tak, że fakt zrealizowania usługi powinien być uwidoczniony na kasie fiskalnej bezpośrednio po zakończeniu usługi, a więc nawet wówczas, gdy udzielający świadczenia stomatologicznego nie otrzymał za wykonaną pracę pieniędzy. Wniosek jest jeszcze taki, że ewidencjonowanie sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej powinno być zastosowane nawet wówczas, gdy zapłata za świadczoną usługę nie nastąpiła nigdy.

Interpretację taką wydał dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy: ITPP1/443-570/11/AJ.

W jaki sposób dyrektor IS w Bydgoszczy argumentował swoje stanowisko? Stwierdził on, że ewidencjonowanie obrotu w terminie innym niż moment powstania obowiązku podatkowego prowadziłoby do niezgodności ewidencji z rzeczywistym przebiegiem operacji gospodarczych.

W ocenie szefa bydgoskiej IS, celem ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy rejestrującej jest nie tylko rzetelne dokumentowanie osiąganego przez podatników obrotu i podatku należnego, ale również stworzenie dokładnego mechanizmu kontroli obrotów podatników zwolnionych od podatku z tytułu sprzedaży dokonywanej na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej.

Postępowanie lekarki polegające na każdorazowym ewidencjonowaniu czynności opodatkowanych przy zastosowaniu kasy rejestrującej w momencie częściowych wpłat (rat) uiszczanych przez klientów zgodnie z wynikającym z umowy harmonogramem płatności dyrektor IS w Bydgoszczy uznał za nieprawidłowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   kasy fiskalne   obrót   ewidencjonowanie sprzedaży   Podatki   Finanse  
  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek
    Puls HR House Market Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Archiconnect