
- Przepisy nie określają w jakim terminie od dnia wpływu wniosku należy wydać dokumentację medyczną
- Dokumentacja nie musi być wydana natychmiast, na każde żądanie pacjenta lub osoby przez nią upoważnionej
- Wydanie dokumentacji powinno nastąpić tak szybko jak to możliwe w normalnym toku czynności w danej placówce
Zasady udostępniania dokumentacji medycznej
Każdy podmiot, udzielający świadczeń zdrowotnych, ma obowiązek udostępnić dokumentację medyczną pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, ewentualnie osobie upoważnionej przez pacjenta (art. 26 ust. 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta z 06.11.2008r. - u.p.p.).
Stanowi to wypełnienie jednego z najbardziej podstawowych praw pacjenta jakim jest dostęp do dokumentacji dotyczącej jego zdrowia oraz udzielanych mu świadczeń zdrowotnych (art. 23 u.p.p.).
Przepisy te nie określają jednak w jakim dokładnie terminie od dnia wpływu wniosku należy to uczynić.
Bez terminów udostępnienia dokumentacji medycznej
Pewną podpowiedź zawarto w § 70 ust. 1 rozporządzenia ministra zdrowia z 6 kwietnia 2020 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania. W przepisach wskazano, że dokumentację udostępnia się bez zbędnej zwłoki.
Nie oznacza, że dokumentacja ma być wydana natychmiast, na każde żądanie.
Przyjąć należy, że wydanie dokumentacji powinno nastąpić tak szybko jak to możliwe w normalnym toku czynności w danej placówce.
Więcej czasu potrzeba na odszukanie i wydanie dokumentacji papierowej sprzed kilku lat, którą jest przechowywana w archiwum, a mniej czasu zajmie sporządzenie wydruku z dokumentacji prowadzonej w postaci elektronicznej, czy z wizyty z bieżącego roku. Oczywiście szybciej powinna być wydania dokumentacja, gdy pacjent wskazuje we wniosku, że jest ona niezbędna do kontynuacji procesu leczniczego pacjenta, np. w związku z pilną operacją, czy planowanym pilnym badaniem diagnostycznym w innej placówce.
Regulamin wydawania dokumentacji medycznej
Nie należy w regulaminie organizacyjnym praktyki lekarskiej, czy podmiotu leczniczego wskazywać terminu udostępnienia dokumentacji medycznej np. w terminie tygodnia od dnia złożenia wniosku. Takie uregulowanie i inne podobne było wielokrotnie skutecznie kwestionowane przez Rzecznika Praw Pacjenta oraz przez sądy. Zasadnie wskazywano, że określenie w regulaminie, iż dokumentacja zostanie wydana w ciągu trzech, czy siedmiu dni nie znajduje uzasadnienia w przepisach prawa i narusza prawa pacjenta.
***
Karol Kolankiewicz, adwokat; specjalizuje się w sprawach związanych z prawem medycznym i ochroną danych osobowych; nieprzerwanie do 2009 r. prowadzi szkolenia z zakresu prawa medycznego, karnego oraz z zakresu ochrony danych medycznych.
Współautor publikacji książkowych: „Kodeks Etyki Lekarskiej. Komentarz” (2021), „Prawo medyczne dla lekarzy. Wybrane zagadnienia” (2021), „Wykonywanie zawodów lekarza i pielęgniarki w Polsce przez medyków z Ukrainy. Poradnik dwujęzyczny” (2022) oraz „Zgoda na leczenie i inne oświadczenia pacjenta. Wzory pism z omówieniem” (2023).

Czytaj więcej
Problemy psychiczne lekarzy. Zbyt często bagatelizowane
Komentarze